Vyberte možnost Stránka

Jak rozšířit kapacitu notebooku: Externí zařízení, která stojí za to pořídit

Jak rozšířit kapacitu notebooku: Externí zařízení, která stojí za to pořídit
Rate this post

Trendem dnešní digitální doby je používání notebooku jako hlavního pracovního nástroje. A roste proto i zájem o způsoby, jak rozšířit jeho kapacitu a zvýšit výkon – nejčastěji připojením periferních zařízení, ať už vstupních (myš, skener, webkamera, mikrofon atd.), nebo výstupních (například monitor, reproduktory, tiskárna). Do čeho se tedy vyplatí investovat peníze navíc?

Obsah článku

Pevný disk

Jeden z nejčastějších způsobů, jak notebook vylepšit, je připojení externího pevného disku. Tyto disky jsou k dispozici v různých cenových kategoriích, stejně jako velikostech a rychlostech, což umožňuje ukládat obrovská množství dat mimo interní úložiště notebooku.

Externí pevné disky jsou vhodné pro uživatele, kteří pracují s velkým množstvím dat, jako jsou například fotografie, videa a hudba. Užitečným pomocníkem jsou i pro zálohování dat, která tak ochráníte před možným poškozením, či dokonce ztrátou.

USB flash disk

„Flešky“ čili USB flash disky jsou jedním z nejběžnějších doplňků používaných při práci na PC či notebooku. Tyto disky lze pořídit v různých kapacitách a rychlostech a umožňují uložit a přenášet menší množství dat – oproti minulosti je však kapacita těchto přístrojů mnohem větší, za rozumnou cenu snadno koupíte i zařízení s prostorem na několik desítek, či dokonce stovek gigabytů.

Mnoho lidí proto tento typ disků používá nejen k přenosu dat a souborů mezi notebooky i dalšími zařízeními (projektor, televizor atp.), ale i jako úložiště k zálohování. A pokud používáte více USB zařízení najednou, může se vám hodit USB hub (umožňuje připojit více USB zařízení najednou). Někteří uživatelé pak coby alternativu USB disků upřednostňují paměťové karty.

Monitor

Externí monitor je důležitým vylepšením zejména při práci s více okny najednou. Některým uživatelům pak nevyhovují obrazovky notebooků nejen kvůli nedostatečné velikosti, ale ani kvalitou obrazu, investice do většího monitoru je pak nezbytná. Toto řešení je většinou nepostradatelné pro uživatele, kteří pracují s grafikou nebo videem a potřebují větší plochu pro práci s detaily.

Klávesnice a myš

Externí klávesnice a myš pomáhají hlavně vylepšit uživatelský komfort. Kromě pohodlnějšího způsobu práce získáte s nákupem ergonomicky vhodnějších doplňků i prevenci vzniku různých zdravotních potíží (například bolestí zápěstí, či dokonce zad), které mohou být způsobeny dlouhodobým používáním integrované klávesnice a touchpadu.

Dokovací stanice

Takzvané docking stanice jsou dalším skvělým nástrojem, který umí práci na notebooku usnadnit. Snadno s nimi totiž k notebooku připojíte větší počet periferních zařízení najednou, ať už jde o externí monitory, klávesnice, myši, či projektory. Dokovací stanice jsou k dispozici nejen v různých cenách, ale i s různými funkcemi, můžete si tedy vybrat tu nejvhodnější přesně pro své potřeby.

Externí baterie

Pokud používáte notebook často mimo dosah zásuvky a chcete se vyhnout případu, že zůstanete bez zdroje energie, pořiďte si externí baterii či powerbanku – právě ty totiž umožňují prodloužení doby provozu notebooku bez nutnosti připojení do elektrické sítě. Také tyto výrobky jsou k dispozici v různých kapacitách a cenových kategoriích.

Externí zvukové karty

Při práci s hudbou nebo videem je externí zvuková karta skvělou možností, jak zlepšit parametry zvuku, neboť podporuje vyšší rozlišení audio souborů. Při výběru tohoto zařízení se kromě ceny a dosažitelné kvality zvuku zaměřte také na počet vstupů a výstupů, které byste mohli potřebovat. Zvažte také typ připojení (např. USB nebo Thunderbolt).

Externí optická jednotka

V posledních letech se notebooky vyrábějí stále častěji bez optických jednotek. Pokud jste majiteli právě takového modelu, ale potřebujete číst CD a DVD (či na tyto nosiče zapisovat), bez externí optické jednotky se neobejdete. Pořízení tohoto doplňku může být záležitostí pár set korun, vždy se ale vyplatí brát ohled na zkušenosti uživatelů a jejich recenze.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.