Vyberte možnost Stránka

Jak bránit svůj majetek před vandaly

Jak bránit svůj majetek před vandaly
Rate this post

O kmenech Vandalů jste nepochybně slyšeli v hodinách dějepisu při výkladu o stěhování národů. Postupem času se jejich jméno dokonce proměnilo v synonymum všech barbarů, kteří drancovali, rabovali a z vlastní vůle ničili, co jim přišlo pod ruku. Stali se nechvalně známou legendou. Vandalové vzbuzovali obavy už před mnoha staletími, ale ani dnes jejich činy nevěstí nic dobrého. Jak se tedy před novodobými vandaly spolehlivě bránit? A jak před nimi ochránit třeba své auto?

Obsah článku

Vandalismus v moderní době

V současnosti vandalismem označujeme svévolné poškozování a ničení majetku, které přitom pachateli nepřináší žádné materiální obohacení. Mnohdy takovému konání dokonce schází jakýkoli konkrétní motiv, pachatel může jednat pouze pro vlastní potěšení, či z pochybné potřeby odreagovat se.

Z právního hlediska se pak ten, kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, dopouští podle paragrafu § 228 trestního zákoníku trestného činu poškození cizí věci. Pachateli v takovém případě hrozí dokonce nepodmíněný trest odnětí svobody.

Jak na vandalismus?

Zabránit bezdůvodnému ničení majetku je nesmírně obtížné a zcela vymýtit takové jednání se zřejmě nikdy nepodaří. Vhodnou a spolehlivou prevencí je proto především pojištění proti vandalismu.

Vedle ničení veřejného majetku se častým terčem vandalů stávají také dopravní prostředky, zejména osobní automobily. Vandalismus na autě se mnohdy projevuje škodami zdánlivě kosmetickými, jejich oprava však ve skutečnosti může majitele přijít velmi draho. Havarijní pojištění vandalům v poškození vozidla sice samo o sobě nezabrání, přesto je v boji proti následkům jejich chování účinné.

Pojištění proti vandalismu

Havarijní pojištění totiž zdaleka neslouží pouze v případě klasické havárie. Jeho běžnou součástí dnes bývá i pojištění proti vandalismu.

Havarijní pojištění od Kooperativy například nabízí všem klientům pojištění proti živlům, a to jak přírodním, tak pouličním. Vedle pojištění proti živelním pohromám si můžete vůz pojistit i proti nežádoucímu vandalství.

V případě, že zjistíte poškození svého vozu, neprodleně všechny škody zdokumentujte a obraťte se na pojišťovnu. Pokud se jedná o větší poškození, můžete se také obrátit na policii, která případ zaprotokoluje a pokusí se odhalit pachatele, například za pomoci záznamů z kamerových systémů a svědků.

Prevence se vyplatí

Je dobré si ovšem také uvědomit, že někdy je možné záměrnému poškození vozidla předejít již tím, že nedáme potenciálním pachatelům záminku k vandalství. Mnohá poškození, například ve formě poškrábání auta klíčem, totiž vznikají proto, že pachatel koná v návalu emocí třeba z důvodu toho, že řidič zaparkoval vozidlo nesprávným způsobem, nebo dokonce na zakázaném místě, a znemožnil tak dotyčnému bezpečný průjezd či výjezd.

Myslete proto také na to, že pokud byste v dané situaci spáchali podobný dopravní přestupek a například zaparkovali na místě, kde je parkování či dokonce zastavení zakázáno, tak vám pojišťovna škodu způsobenou vandalským chováním velmi pravděpodobně neuhradí.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.