Vyberte možnost Stránka

Jak poznat vadné tlumiče?

Jak poznat vadné tlumiče?
Rate this post

Vadné tlumiče snižují účinnost tlumení, což má za následek výrazné zhoršení jízdních vlastností vozidla. Pakliže tedy zpozorujete závadu na tlumičích, je potřeba ji okamžitě začít řešit a tlumiče vyměnit. Ne však rozhodně neodborně v domácích podmínkách, výměna vadných tlumičů, případně záměna sériových tlumičů za sportovní tlumiče si totiž žádá odborný zásah, neboť je potřeba seřídit i geometrii náprav, aby se předešlo zkrácení životnosti tlumičů. Při výměně je též potřeba dbát na to, aby nedošlo k narušení pochromované části pístnice – to by mohlo vést v budoucnu ke korozím.

Co patří mezi projevy poškozeného tlumiče?

Nejlépe poznáte vadný tlumič po sluchu. Jmenovitě nejčastěji se ozývají zvuky klepání (případně vrzání) při vjezdu do výmolu – k nim dochází v důsledku toho, že pístnice v poničeném tlumiči už tak dobře nedrží a při prudších nárazech způsobených nerovnostmi mlátí do jeho obalu. Pozor však na to, že podobné zvuky může vydávat i hřebenové řízení. Avšak nemá-li plynokapalinový tlumič žádný zvukový projev, je to rovněž špatně, neboť to vypovídá o tom, že z tlumiče unikly jeho náplně.

K rozpoznání vadného tlumiče poslouží skvěle i jeho vizuální kontrola. Na co se při ní zaměřit? Prvně se piďte po tom, jestli není tlumič náhodou zanesený prachem či zdali není mokrý od oleje – to by značilo únik kapalin z něj. Nic dobrého nevěstí ani ohnutá pístnice tlumiče nebo koroze na jejím povrch, obojí jsou typickými znaky poškozeného tlumiče žádajícího si výměnu.

Poslední a zároveň nejspolehlivější metodou je nechat si změřit účinnost tlumičů v některém z autoservisů, ta totiž spolehlivě odhalí všechny případné závady na tlumiči.

Kolik stojí nové tlumiče?

Zatímco cena výměny tlumičů vyjde v seriózním servisu podobně jako nová alu kola (tj. kolem 2 000 Kč), tak průměrná cena tlumičů pro obě nápravy se pohybuje ještě nad touto hranicí. Záleží samozřejmě dosti na tom, jestli dáte přednost originálnímu tlumiči či tomu neoriginálnímu – ceny se mohou lišit i o tisíce korun. Do celkové kalkulace výměny vadného tlumiče je pak potřeba započítat ještě i zmíněné seřízení geometrie – to by vás mělo vyjít na méně než tisícovku.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.