Vyberte možnost Stránka

Investiční byt se s hypotékou už nevyplatí, říká Wildt z Vihorev Group

Investiční byt se s hypotékou už nevyplatí, říká Wildt z Vihorev Group
Rate this post

 

Nemovitosti jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Nejen, že většina Čechů žije ve vlastním, spousta z nich také do bytů investuje nebo o tom minimálně přemýšlí. Vyplatí se však kupovat investiční byt v současné ekonomické situaci? Pro server Finance odpovídal Tomáš Wildt z investiční skupiny Vihorev.

Deset, patnáct nebo i dvacet tisíc na účet každý měsíc z pronajatého bytu. Pasivní příjem je snem mnoha lidí. Nemuset prodávat svůj čas za peníze, ale nechat vydělávat vlastní nemovitost. Není divu, že mnozí Češi nakupují investiční nemovitosti právě za tímto účelem. Jak je to však s realitními investicemi v době covidové (nebo snad již brzy post-covidové)? Zamražení ekonomiky, lockdowny, restrikce a s tím související finanční dopady ovlivnily všechny oblasti našich životů, i tuto.

Magazín Finance před nedávnem zveřejnil článek Vyplatí se ještě kupovat investiční byt na dluh?, ve kterém na tyto a další dotazy odpovídal Tomáš Wildt, odborník na nemovitosti a obchodní ředitel Vihorev Group. Jeho závěr je jasný. Nemáte-li možnost nakoupit objekty v hotovosti, nepůjčujte si. Proděláte na tom.

„Při výpočtu výnosnosti investičních bytů určených k pronájmu zjistíte, že se roční zhodnocení pohybuje pod úrovní inflace. Financovat investiční byt hypotékou a vydělávat následně na nájmu, je v současnosti nevýhodné, a to i v menších krajských městech. Výnosnost se pohybuje zhruba od necelých 2 % do 3,5 % ročně. Navíc musí investor počítat s tím, že může dojít k výpadku nájmu, kdy bude mít byt prázdný. Měli bychom zohlednit také to, že je v některých případech nutná rekonstrukce, nemluvě o tom, že provoz nájemního bytu stojí majitele také nějaký čas,“ řekl Wildt.

„Když to shrnu, tak se momentálně nevyplatí nakupovat investiční byt pomocí hypotéky. Nákupní ceny bytů neustále rostou, rychleji než nájmy. Navíc rostou také úrokové sazby. Už tak nejde vydělávat na vysokých nájmech, mnohdy nájem nepokryje ani měsíční splátku hypotéky. Pokud chce někdo investovat do nemovitostí a porážet inflaci, tak jsou aktuálně vhodnější alternativy,“ vysvětlil ředitel Vihorev Group a dále pokračoval: „Příkladem může být nemovitostní fond, u kterého nemá investor tolik starostí se zařizováním a správou nemovitosti a těží z výnosů z velkého rozsahu, kterého jako individuální investor (fyzická osoba) těžko dosáhne.“

Právě investiční společnost Vihorev tuto možnost zájemcům nabízí. V rámci nemovitostního fondu se mohou investoři podílet na jejich projektech (tzv. kolektivní investování) a vydělávat až 7,5 % p.a. Kromě toho nabízí také nemovitostní dluhopisy.

.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.