Vyberte možnost Stránka

Bílý, tmavý, nebo zlatý? U rumu však nejde jen o barvu!

Bílý, tmavý, nebo zlatý? U rumu však nejde jen o barvu!

Na trhu se v podstatě setkáte se třemi druhy rumů – světlými, zlatými a tmavými. Jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu se používají?

Orientujete se v rumech? Pokud ano, tak zřejmě víte, že rozdělují podle barvy, doby zrání, způsobu výroby i výrobní metody. Svou roli zde ovšem hraje i historie a původ rumu.

Světlé rumy

Světlý neboli bílý rum je čirý a s minimem přísad. Ve srovnání s rumem tmavým není tak chuťově výrazný, čímž se stává vyhledávanou ingrediencí přidávanou do spousty koktejlů. Mezi nejoblíbenější patří mojito (4cl bílého rumu, 3 dcl limetkové šťávy, 2 lžičky cukru, máta, soda a drcený led), cuba libre (5cl bílého rumu, 100 cl coca coly, osminka limetky, led) či Hemingway special (6 cl bílého rumu, 4 cl grapového džusu, 1,5 cl višňového likéru a stejného množství limetkové šťávy).

Tmavé rumy

V dubových sudech zrají rumy zlaté a tmavé. Na základě barvy se v minulosti odhadovalo stáří a kvalita rumu. Dnes se však tyto rumy často dobarvují karamelem, a typovat na základě jejich barvy jejich kvalitu je proto velmi obtížné. Tmavé rumy každopádně bývají chuťově velmi výrazné. Proto také byly oblíbeným nápojem námořníků. I mezi hnědými rumy však najdete ty, které se hodí do koktejlů – například Sailor Jerry.

Zlaté rumy alias jantarové

Zlatým rumům se také přezdívá rumy jantarové, popřípadě se jim říká „tekuté zlato“. To totiž v lahvích připomínají. Stejně jako rumy tmavé zrají v dubových sudech – ne ovšem tak dlouho jako rumy tmavé. Někde na pomezí mezi bílými a tmavými rumy také očekávejte jejich chuť. Tedy ne tak výraznou jako u rumů tmavých, ale výraznější než u rumů bílých. Pozor si však opět dejte na rumy, které svou barvu místo zrání v sudu získaly barvivy. Většinou je poznáte podle podezřele nízké ceny.

Už máte svého favorita? Pokud ne, chtělo by to vyzkoušet všechny, nemyslíte?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Nová online půjčka od českého poskytovatele

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.