Vyberte možnost Stránka

Autobaterie: Co jste o nich nevěděli a měli byste vědět

Autobaterie: Co jste o nich nevěděli a měli byste vědět
Rate this post

Ať už máte doma benzinové auto nebo třeba plynové, klíčovou roli hraje autobaterie. Právě ta se při otočení klíčem v zapalování postará o nastartování. Také nadále, když už se auto rozjede, hraje klíčovou roli, protože napájí veškeré elektrické systéme vozidla. Jde vlastně o takové srdce automobilu.

Autobaterie by měla vydržet zhruba šest let, přesto odborníci doporučují ji pravidelně kontrolovat již po třech letech používání. Vše závisí zejména na tom, jak s ní zacházíte. Co byste určitě měli vědět?

Obsah článku

Po vypnutí motoru odpojte veškerou elektroniku

Nezapomínejte po vypnutí motoru vypínat světla a odpojit veškerou elektroniku. Vypojte tedy i GPS, kameru nebo mobilní telefon, který si v autě nabíjíte. Právě tohle jsou totiž nejčastější „zabijáci“ baterie. Necháte-li přes noc zapnutá světla, ráno budete bez nabíječky autobaterií nahraní. Buďte proto dobří, a pokud uvidíte, že někdo zapomněl rozsvícená světla, upozorněte ho.

Proč baterii ovlivňují teploty?

Typická autobaterie používá k udržení elektrického náboje kapalný roztok, který ovlivňují vysoké i nízké teploty. Chlad snižuje schopnost přenosu náboje, proto je pak těžší nastartovat. Teplo zase způsobuje odpařování roztoku, takže baterie nevydrží tak dlouho nabitá.

Ideální je, když je auto garážované. Tím se vyhnete výkyvům teplot, což baterie ocení.

Vnímejte signály, že baterie dosluhuje

Bez ohledu na to, jak dobře se o ni staráte, baterie jednoho dne doslouží. Příznaky bývají kolikrát poměrně zjevné. Pomalé startování, rozsvícená výstražná kontrolka baterie na palubní desce nebo dálkové zamykání, co náhodně přestává fungovat. Tohle jsou signály, že baterie pravděpodobně není úplně v pořádku.

Baterie jsou plné chemikálií, proto je likvidujte tak, jak se má. Nevyhazujte je do klasického odpadu, odvezte je na sběrný dvůr, případně do autoservisu, některé se o jejich ekologickou likvidaci rovněž starají.

Koupě nové baterie není věda

Zvládne to i laik. V obchodě se zeptáte a na internetu použijete chytrý vyhledávač. Například v e-shopu Nekvinda-obchod.cz si můžete autobaterie 12V vyhledávat podle typu vozidla. Značku a model svého auta jistě znáte, nic víc nepotřebujete.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.