Vyberte možnost Stránka

Andrologická poradna pomáhá mužům s urologickými problémy

Andrologická poradna pomáhá mužům s urologickými problémy
Rate this post

Andrologie je lékařský obor zabývající se mužským reprodukčním systémem a urologickými problémy. Ve své podstatě se jedná o přímý ekvivalent gynekologie, ovšem s tím rozdílem, že andrologie ještě není uznávaná jako samostatná specializace. Studuje se teprve od konce šedesátých let 20. století.

Postupně se však obor dostává do podvědomí široké veřejnosti. Andrologická poradna se z velké části zaměřuje na různá onemocnění, která postihují pouze mužskou populaci.

Obsah článku

Jaké stavy androlog léčí?

V rámci andrologie se řeší různé stavy včetně mužské plodnosti, problémů s penisem a poruch močových i pohlavních cest. Specialisté na andrologii se zabývají také zákroky jako vasektomie, prostatektomie a obřízka.

Pokud tedy máte potíže s močopohlavním či reprodukčním systémem, androlog vám dokáže pomoct. Specializuje se konkrétně na:

 • prostatiku,
 • rakovinu prostaty,
 • rakovinu penisu,
 • rakovinu varlat,
 • erektilní dysfunkci,
 • neplodnost,
 • varikokélu,
 • hydrokélu,
 • balanitidu,
 • torzi varlete,
 • předčasnou ejakulaci.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce je obtížné dosažení erekce penisu, respektive neschopnost udržet erekciErektilní dysfunkce je známá také jako impotence a je velmi častá, především pak u starších u mužů.

 

Hlavním příznakem onemocnění je změna kvality erekce. Existuje spousta příčin, které se rozdělují na fyzické a psychické. Fyzickými příčinami mohou být cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, vedlejší účinky léků, alkoholismus, roztroušená skleróza, hormonální nevyváženost a nespavost. Psychickými příčinami pak často bývají stres, úzkost, deprese i potíže ve vztahu. V neposlední řadě se erektilní dysfunkce může objevit po léčbě, například po operaci míchy či prostaty.

 

Erektilní dysfunkci není možné vždy zabránit, nicméně riziko můžete snížit s tím, že přestanete kouřit, udržíte si optimální hmotnost a budete mít pravidelný pohyb.

 

Léčba závisí na tom, jaká je příčina, protože v první řadě je nezbytné odstranit příčinu. Dále se používá medikace, která je široce dostupná a účinná. Usnadňuje dosažení erekce. Jestliže je problémem úbytek testosteronu, přistupuje se k léčbě hormonální substituční terapií.

 

Předčasná ejakulace

Další běžnou sexuální dysfunkcí je předčasná ejakulace, kdy muž prožívá orgasmus a ejakuluje dříve, než si on nebo jeho partnerka přeje. Často dochází k ejakulaci hned po zahájení pohlavního styku, případně už při malé stimulaci.

 

Uvádí se, že mužská ejakulační latence se pohybuje mezi 4 až 8 minutami. Předčasná ejakulace může mít spoustu příčin – problémy s prostatou a štítnou žlázkou, úzkost, deprese i stres. Významnou roli mohou hrát i traumatické sexuální zážitky z minulosti a někteří muži zase mohou mít příliš citlivý penis.

 

V boji proti předčasné ejakulaci se navrhuje celá řada metod, mezi které patří například následující:

 • používání silných kondomů snižující citlivost,
 • masturbace dvě hodiny před sexem,
 • přestávky během sexu,
 • hluboké dýchání pro oddálení ejakulačního reflexu.

V určitých případech může být předepsaná i medikace, zejména pokud existuje nějaká známá příčina. Ideální je však konzultovat to s lékařem, tedy andrologem.

Syndrom nedostatku testosteronu

Syndrom nedostatku testosteronu je stav, kdy mužské tělo neprodukuje dostatečné množství testosteronu, hlavního mužského hormonu. Postihuje zejména starší muže. Testosteron hraje klíčovou roli v sexuálních touhách muže, ovlivňuje i růst svalové hmoty či duševní a fyzickou energii.

 

Úbytek testosteronu se obvykle diagnostikuje pomocí jednoduchého krevního testu a léčba probíhá v závislosti na tom, jaká je příčina vzniku. V případech, kdy není možné identifikovat specifickou příčinu, používá se léčba substituční terapií testosteronem.

 

Zdroj informací: https://www.uroklinikum.cz

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!