Vyberte možnost Stránka

Tlačítko nouzového vypnutí a zastavení: Jaký je rozdíl?

Tlačítko nouzového vypnutí a zastavení: Jaký je rozdíl?
Rate this post

 

Tlačítka nouzového vypnutí a zastavení jsou nezbytnou součástí každého provozu. Jaký je mezi nimi rozdíl a kde by se měly používat? To se dočtete v článku.

Zastavení a vypnutí. Dvě slova, která je snadné si na první pohled zaměnit. U pojmů „nouzové vypnutí“ a „nouzové zastavení“ to platí dvojnásob. V tomto článku vám ale řekneme, jaký je vlastně mezi těmito dvěma termíny rozdíl.

Tlačítka nouzového vypnutí a zastavení

Tlačítka nouzového vypnutí mají přímý spínací kontakt. To znamená, že vypnutí kontaktu a vygenerování příkazu k vypnutí zpravidla trvá poměrně krátkou dobu. A není se čemu divit. K vypnutí stroje musí dojít velice rychle, protože jinak může dojít nejen k poškození majetku, ale také ke ztrátě lidského života.

Nouzové zastavení pak funguje podobně rychle jako tlačítko nouzového vypnutí. Uvnitř nouzového ovladače zastavení se totiž uchovává energie, která spolehlivě aktivuje mechanismus zastavení, tedy rozpojení kontaktů. Tlačítko nouzového zastavení tak poskytuje skvělou ochranu osob i majetku.

Co říká zákon?

Pojďme rozluštit tuto hádanku právní cestou. Na termíny „nouzové vypnutí“ a „nouzové zastavení“ totiž pamatuje i zákon. Ten říká, že nouzové vypnutí musí být použito všude tam, kde hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem nebo požáru zapříčiněného elektřinou. Tlačítka nouzového vypnutí pak musí mít povinně ochranu proti samovolnému spuštění.

Tlačítka nouzového zastavení je pak vhodné používat všude tam, kde není povinnost mít tlačítka nouzového vypnutí. Zákon ale upravuje požadavky na to, jaká tlačítka je vůbec možné použít. Je tedy zakázané používat taková tlačítka, která se mohou dostat do situace, kde dojde k samovolnému spuštění bez odeslání příkazu Stop. Vhodná je také funkce přelstění, která může zabránit dalším problémům v některých situacích. Tlačítka nouzového vypnutí i zastavení jsou s přelstěním výrazně bezpečnější a doporučuje je i celá řada společností, která tlačítka vyrábí.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.