Vyberte stránku

Přichází zima, podmínky na cestách se mění

Přichází zima, podmínky na cestách se mění
Přichází zima, podmínky na cestách se mění
HodnoceníStejně jako každý rok i letos nastává méně příjemné období roku, kdy je venku málo světla, časté mlhy a nepříjemné počasí, které klade vyšší nároky na řidiče, ale i na ostatní účastníky silničního provozu.

Co lze udělat pro to, aby bylo řízení v zimě příjemnější?

První věc, kterou by měl každý řidič před zimní sezónou udělat, je přezutí pneumatik. Zimní obutí má lepší jízdní vlastnosti a umožní bezpečnější jízdu na sněhem pokryté či namrzlé silnici. Díky hlubšímu vzorku s více lamelami dokáže taková pneumatika dobře odvádět vodu a sněhovou břečku, které je na zimních cestách vždy dost.

Zimní pneumatiky je vhodné nazout tehdy, pokud se venkovní teplota dlouhodobě pohybuje pod 7 °C. V chladnějším počasí totiž mají lepší přilnavost než jejich letní verze, které při nižších teplotách tuhnou. Světoví výrobci pneumatik svoje výrobky na základě dlouholetých výzkumů neustále vylepšují, což má dopad na zvyšující se kvalitu jízdy stran adheze, hlučnosti či ekonomičnosti provozu.

V zimě je mnohem důležitější i správné nahuštění pneumatik. Při přehuštění je v kontaktu s vozovkou jen velmi malá část pneumatiky, která tak nemá šanci vést dobře stopu. Auto hůře drží a může jít snadněji do smyku. Podhuštění tolik nevadí, nicméně zbytečně snižuje výkon pneumatiky a zvyšuje její opotřebení a spotřebu paliva.

30284-prichazi-zima-podminky-na-cestach-se-meni

Na podzim a v zimě se brzo stmívá a můžeme se setkat s častými mlhami. Zdroj foto: Pxhere.com

Buďte vidět

Další, co v zimě trápí všechny řidiče, je snížená viditelnost. Časté mlhy, šero a okolí zahalené do padesáti odstínů šedi se podepisují na větší únavě řidičů. I proto bychom měli mít na paměti, že máme nejen dobře vidět, ale musíme být i dobře viděni. Kontrola osvětlení vozidla a výměna zteřelých gumiček stěračů (případně celých stěračů) by také měla být součástí naší přípravy auta na zimu.

Naproti tomu za jasných slunečných dnů a při sněhové pokrývce možná necítíme tolik únavy, zato trpí hlavně naše oči. Těm mohou ulevit polarizační sluneční brýle, které dokáží eliminovat nepříjemné odlesky, ať už od sněhu, nebo od protijedoucích vozidel.

Pokud vyrážíte na delší cesty, platí, že byste měli dělat častější přestávky. Venku je nevlídno, v autě bývá často teplo a příjemně, což může leckoho uspávat. Krátké protáhnutí na čerstvém vzduchu vás probere z letargie za volantem.

Zima je za dveřmi a spoustu starostí si ušetříte, pokud na ni připravíte sebe i své auto. Předsezónní kontrola vozu v autoservisu většinou stojí pár korun a může odhalit nedostatky, které by vám mohly zkomplikovat cestování. Zkušeností k nezaplacení pak je otestování vlastních řidičských schopností a limitů vozu někde na prázdném, zasněženém parkovišti.
O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz