Vyberte stránku

Pánské džíny v průběhu času. Jaké byly trendy minulosti a co frčí dnes?

Hodnocení
!AdSense – before contentV polovině minulých let se dostaly do popředí a od té doby jsou pánské džíny oblečením, po kterém saháme téměř denně. Dnes se vyrábí v pestré škále střihů a barev, ale dříve tomu tak nebylo. V první řadě šlo hlavně o funkční kousek oblečení, který svůj módní potenciál objevil až později.

Pánské džíny v minulosti

Původně šlo o pracovní kalhoty pro zlatokopy. Byly pevné a odolné. Jako první získali patent na jejich výrobu krejčí Jacob Davis a Levis Strauss, který založil dodnes známou obchodní značku vyrábějící kvalitní riflové oblečení. Od svého vynálezu ve 19. století se džíny staly fenoménem a návrháři je začali pravidelně přidávat do svých kolekcí. Přečíst si můžete i další informace o historii výroby, kde najdete zajímavé detaily ohledně samotného vymyšlení konkrétních riflových kalhot a získání patentu pro výrobu. Značka Levi´s se také stala prvním oblečením, které na sobě neslo logo firmy.

Silná bavlněná látka

Rifle jsou šity ze silné bavlněné látky v typické modré barvě. Díky speciálnímu stylu tkaní je dosaženo vysoké pevnosti a odolnosti materiálu, který si zachovává svůj tvar a poskytuje poměrně dobrou ochranu. Není se tedy čemu divit, že se zpočátku jednalo hlavně o pracovní oděv. I dnes jsou z denimu vyráběny montérky či jiné kusy pracovních oděvů. Aby byly zachovány přednosti v podobě odolnosti a pevnosti materiálu, musí jít o pravý denim a ne jeho levnější náhrady, se kterými se dnes můžeme setkat na pultech obchodů s oblečením.

Oblečení pro každodenní nošení

Pracovní kalhoty v novějších střizích si později získaly oblibu jako oblečení pro mládež. Postupně si džíny zamilovaly všechny generace, a vzniklo tak oblečení pro každodenní nošení. Vzhledem k velké poptávce a oblíbenosti vznikaly stále nové střihy a varianty. Rozdíly jsou nejenom v zapínání poklopce, který může být na zip, nebo na knoflíky, ale také v ozdobných cvočcích či umístění kapes.

Riflové šílenství

Během socialismu bylo oblečení z rifloviny hůře k sehnání a objevovalo se v Tuzexu. Riflové šílenství snad představovalo sympatizování se západní kulturou, nebo snad šlo pouze o módu. Kromě riflí klasického rovného střihu se objevovaly také oblíbené „zvonáče“. Z džínoviny se začaly vyrábět nejenom kalhoty, ale také bundy.

Moderní trendy

S postupem času se nabídka riflí rozrůstala, až jsme se dostali do dnešního stavu, kdy jsou regály plné nejrůznějších variant a typů. Platí to pro pánské i dámské kalhoty, kde je možné sehnat snad jakoukoliv barvu a střih. Za opravdu kvalitní rifle si však stále vyplatí si připlatit, protože v opačném případě se setkáte s nepříliš kvalitním výrobkem, který nemá požadované vlastnosti v podobě dlouhé životnosti a odolnosti. Pro vylepšení vlastností jsou přidávána vlákna elastanu, což se využívá hlavně u kalhot, které mají přesně padnout.

Úzký střih, sepraný dojem a díry

A co nejvíce letí dnes? Kromě klasického rovného střihu, který je pro pánské džíny přirozený, se objevují také kalhoty v úzkém střihu, se zužováním nohavic, s vyšším pasem a podobně. Variant střihů je opravdu hodně, takže si na své přijde snad každý typ postavy.

Co se týká vzhledu, hodně letí uměle vytvořený sepraný dojem. V posledních letech se oblibě těší také kalhoty s dírami, záplatami či nejrůznějšími aplikacemi. Sepraný a potrhaný efekt budí drsný a nedbalý dojem, což je v poslední době hitem. Trendy jasně říkají, že džíny se vracejí do popředí ve svém lehce neupraveném vzhledu. S klidným svědomím tak můžete recyklovat některé starší kalhoty a upravit si je tak, abyste dosáhli schválně vytvořeného potrhaného a opraného vzhledu.

Doporučujeme tyto stylové pánské kalhoty

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!