Vyberte stránku

Novinky ze světa zimních pneumatik: Jaké pneu v letošní sezoně vítězí?

Novinky ze světa zimních pneumatik: Jaké pneu v letošní sezoně vítězí?
Novinky ze světa zimních pneumatik: Jaké pneu v letošní sezoně vítězí?
HodnoceníS blížícím se chladným obdobím už tradičně nastávají okamžiky, kdy jako řidiči osobního automobilu budete muset přistoupit k přezutí pneumatik. Zákon totiž v určitých případech nařizuje u čtyřstopých motorových vozidel povinnost využívat zimní pneumatiky.

V tomto článku se dozvíte nejen to, kdy tuto povinnost máte, ale zjistíte také, jaké pneu se v letošní sezoně vyplatí pořídit.

Zákonné podmínky pro přezutí

Zimní pneumatiky jsou v několika směrech oproti letním variantám specifické. Jde především o hloubku dezénu, která musí být minimálně 4 mm. Díky tomu pak pneu lépe přilnou k povrchu silnice ve chvíli, kdy je vlhká a namrzlá, případně pokrytá vrstvou sněhu.

Zákon uvádí povinnost používat zimní pneumatiky od prvního listopadového dne až do konce března následujícího roku, pakliže se na komunikacích nachází led, námraza či souvislá vrstva sněhu, což v zimních měsících není nijak výjimečná situace. Jako řidiči musíte mít vždy přehled o tom, v jakém stavu se místní komunikace, na něž hodláte vyrazit, nacházejí.

Za nepoužívání zimních pneumatik vám hrozí sankce ze strany policie. Jde ale především o vaši bezpečnost a také o to, abyste jízdou na nevhodných pneumatikách neohrozili ostatní účastníky silničního provozu. V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že pokud pojedete v zimní plískanici na letních pneumatikách a způsobíte dopravní nehodu, nemusí vám případné škody hradit vaše pojišťovna z pojistného plnění.

Tyto případy se bohužel stávají poměrně často, řidiči situaci na silnicích a klimatické podmínky silně podceňují. Nedá se vymlouvat ani na to, že jste do příslušného data nestihli svůj automobil přezout.

pexels-photo-215528

Je rovněž důležité si uvědomit, že zimní pneumatiky se musí přezout na všech čtyřech kolech, nikoliv třeba jen na přední či zadní nápravě. Pokud byste tak učinili, automobil se na mokré a namrzlé vozovce bude chovat velmi nepředvídatelně, což opět zvýší riziko dopravní nehody.

Jaké pneu zvolit?

V několika nezávislých testech se jako vítěz ukázaly zimní pneumatiky Continental WinterContact TS 860S. Jedná se o moderní pneu, které vítězí zejména díky skvělým vlastnostem při jízdě na mokrém terénu. Na vlhku dokážou perfektně přilnout k povrchu vozovky, díky čemuž si automobil udržuje čistou stopu a nehrozí aquaplaning. Díky použitým technologickým postupům si pneumatiky Continental WinterContact TS 860S udržují dostatečnou měkkost, a to i při nízkých teplotách. Výrobce si kromě jiného dal záležet na rozmístění a počtu drážek, což zlepšuje chování pneumatik jak na mokru, tak i na sněhové pokrývce.

pexels-photo-12875

Kromě výše uvedené značky si velmi dobře v hodnoceních zákazníků i recenzentů stojí také zimní pneumatiky Michelin Alpin 5 či Semperit Speed-Grip 3, které mají rovněž uzpůsobený dezén pro nepříznivé klimatické podmínky a špatný stav komunikací.
O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz