Vyberte možnost Stránka

Návod pro každého muže – Jak si udržet vyrovnaný rozpočet (jednoduše a napořád)

Návod pro každého muže – Jak si udržet vyrovnaný rozpočet (jednoduše a napořád)
Rate this post
!AdSense – before contentVytvoření a správa vašeho rozpočtu může být někdy nesmírně složitou věcí. Proto jsme se rozhodli, že vám představíme jednoduchý způsob kontroly vašich peněz a celkového rozpočtu.

Tvorba a správa domácího rozpočtu jsou v některých životních situacích obtížné. 

Dobře si rozvrhnout svůj osobní potažmo rodinný rozpočet není otázkou chvilky, chce to vzít v úvahu své potřeby, své povinnosti a svůj životní styl.

Jak dát svému utrácení kontrolu? Jak získat přehled o svých penězích? 

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že měsíc od měsíce se vaše výdaje v jednotlivých kategoriích liší. Jednou jsou účtu za energie větší, třeba kvůli nákupu nové herní konzole, jindy je třeba vyndat ze své peněženky více na lékaře či za potřebné doplnění šatníku a botníku, zvláště pak tehdy, když přichází nové roční období.

Čtěte také: Volání jara – Tohle oblečení zkrátka musíte mít!

Představa vyrovnaného hospodaření a dokonalého přehledu utrácení nefunguje, ale existuje poměrně snadný způsob kontroly utrácení.

Obsah článku

Metoda 50/20/30

– Jde o způsob kontroly nad tím, jak nakládáte s penězi.

– Tato strategie vás do určité míry zavazuje k tomu, abyste nepřekročily % částku, kterou jste si pro danou kategorii a měsíc vymezily.

Jak na to? Postup je následující: 

1. Spočtěte si nezbytné výdaje na domácnost a udržte je pod 50%

Po úhradě všech měsíčních poplatků (jídlo, nájem, energie, telefon, povinné ručení, pojištění apod.), si spočítejte, kolik procent z vašich výdajů tvoří. Pokud máte dostatečný příjem a poplatky nepřekračují 50% hranici, snažte se to tak udržet i nadále. V případě, že je podíl fixních a nutných poplatků vyšší, stanovte pro strop vyšší procento, zkrátka podle vaší potřeby.

I když se zdá, že s výší měsíčních poplatků nejde hnout, není to tak. Tento přehled vás donutí zamyslet se nad vaším stylem hospodaření. 

dannyp-3 (1)

Kolik peněz vás stojí měsíční poplatky? Foto: Dannypstyle.cz

2. Na své finanční priority si vyhraďte 20% rozpočtu

Tento fond slouží k tomu, abyste si mohli koupit věci, které výhledově budete chtít/potřebovat (dovolená, nové auto, opravy, atd.). Opět platí, že výše procenta rozpočtu by se měla odvíjet od toho, kolik vám ukrojí z financí chod domácnosti.

Na tyto ušetřené prostředky byste neměli sahat po dobu 3-6 měsíců, jedině tak dojdete až potřebné částce na výhledově plánované výdaje. 

3. Za zbylých 30 procent (nebo méně) si dělejte pravidelně radost

Vaše vydělané peníze vám musí dělat také radost! Proto je zbylých 30% (nebo kolik vám zbude) určeno na dobré večeře, nákupy, výlety, oslavy atd.

Pokud se proto na začátku do jednotlivých procent nevejdete, přenastavte si je podle sebe, ale stále v poměru, jak nabádaly jednotlivé odstavce výše.

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.