Vyberte možnost Stránka

Magnet fishing a etika lovců pokladů. Co se sluší a patří?

Magnet fishing a etika lovců pokladů. Co se sluší a patří?
Rate this post

Znáte magnet fishing? Je to dobrodružné hledání neznámých předmětů ve vodních hlubinách rybníků, jezer, městských stok, přehrad a řek. Pomocí pevného lana a silného neodymového magnetu vytahujete z vody různé feromagnetické věci, třeba ráfky kol, trubky, děravé hrnce, ale občas i nějaké cennosti. Co se sluší a patří?

Obsah článku

Na magnetický lov stačí pár věcí

Co je potřeba pro magnetic fishing neboli lov pokladů magnetem? Moc toho nepotřebujete. Hodí se vám:

Jak začít s magnet fishingem

K oku silného magnetu uvážete pevným uzlem lano a spustíte či vhodíte do vody. Táhnete po dně směrem k sobě a pak vytáhnete nahoru. Chytlo se k magnetu něco? Jestliže zatím ne, zkuste to znovu a o kousek vedle.

Kromě výbavy je také dobré vědět, co se smí a co je už za hranou. I když to třeba žádný zákon nenařizuje, pár věcí tak nějak patří k etice magnetických lovců.

1) Lovte jen na veřejném prostranství nebo se souhlasem majitele pozemku

Asi ani vám by se nelíbilo, kdyby k vám na zahradu vlezl někdo cizí a začal tam něco dělat. Lovte jen na veřejných místech a ne tam, kde se jedná o soukromý pozemek, navíc třeba oplocený. Raději se zeptejte vlastníka.

2) Historické nálezy hlaste muzeu nebo archeologům

Povedlo se vám z vody vytáhnout schránku plnou starých mincí? Skvělé! Ale takový nález pak odneste do místně příslušného muzea nebo na Archeologický ústav. Zapovězený je i lov v archeologických nalezištích nebo třeba v chráněných zónách národních parků či CHKO.

3) Střelivo a munici hlaste PČR

Někdy se podaří z hlubin vylovit střelivo, zbraně, munici. Mohou být životu nebezpečné, navíc třeba pocházejí z trestné činnosti. Vytočte rovnou z místa policii a počkejte, až přijedou. Místo zajistí, v případě potřeby přizvou pyrotechnika, který nebezpečný nález zlikviduje.

4) Z vody ano, do vody ne

Vylovit z hlubin můžete cokoliv. Ale když už to jednou vytáhnete, odneste nálezy vždy pryč, nikdy je nevhazujte zpět. Po cestě domů pak předměty, většinou jen kovový odpad, nechte u kontejneru. Pokud toho máte víc, zajeďte do sběrných surovin. Možná si něco vyděláte.

5) Na mince magnetem? Nikdy

Toto je velice lákavé, ale ani to nezkoušejte. Vylovit z kašny mince můžete jen v případě, když vás k tomu její majitel nebo správce přizve. Ale ani tak vám mince nezůstanou. „Vyčistit načerno“ kašnu od mincí, to je snad největší faux pas, asi jako když ukradnete pokladničku charitativní sbírky.

Tip: Proč magnetičtí rybáři používají závitový zámek?

6) Mějte se s rybáři rádi

Respektujte okolí, například tradiční rybáře posedávající kolem břehů. Pokud nějací v blízkosti jsou, zeptejte se jich, jestli jim nebude váš lov vadit. Opakované šplouchání magnetem a lanem ve vodě by jim mohlo plašit ryby.

7) Ukliďte po sobě

Odcházíte-li z loviště, zanechte místo ve stavu, v jaké bylo před vaším příchodem. Anebo ještě v lepším.

8) Pozor na omezení jiných zemí

Pokud vyrážíte s magnetem do zahraničí, předem si zjistěte, jestli ho můžete vzít na palubu letadla letecké společnosti, s níž letíte. A ještě důležitější je zjistit si podmínky a omezení cílové země. Někde není lov magnetem vůbec povolený a nějakých zemích vám za to může hrozit dokonce vězení.

Kam pro výbavu na magnet fishing?

Silné neodymové magnety, jednostranné i oboustranné, pevná lana s různou nosností, o různých délkách, také ochranné protiskluzové rukavice, to vše seženete na webu Unimagnet.cz, tak se tam mrkněte.

Příjemný magnetický lov!

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.