Vyberte možnost Stránka

Jak vyzrát na hlučnost kompresoru? Existují tichá provedení i šikovné příslušenství

Jak vyzrát na hlučnost kompresoru? Existují tichá provedení i šikovné příslušenství
Rate this post

Běžné vzduchové kompresory mají ve většině případů jednu velkou nevýhodu. Jejich ústrojí, pohon i různé vibrace vydávají hluk. Ten není zrovna malý a práce v těsné blízkosti stroje dokáže být pěkně otravná. Není divu, že když je možnost, umisťují se kompresory do samostatné místnosti, odkud jsou vedeny rozvody vzduchu na jednotlivá pracoviště. To si ale malý kutil nebo živnostník, který často vyžaduje mobilní provedení kompresoru, nemůže dovolit. Jaké je řešení? Dá se hlučnost kompresoru snížit? A jaké kompresory jsou už od výroby tiché?

Hluk, zvuk a pojem hlasitosti

Nejprve něco o samotném vnímání zvuků člověkem. Obecně lze totiž říci, že hlasitost zvuku je subjektivní veličina. Je závislá na akustickém tlaku. Zvukové vlnění působí na lidský sluch a člověk jej vnímá jako zvuky v různé intenzitě. Pro někoho tedy může být hlučnost běžného kompresoru naprosto snesitelná, jinému z něj po chvíli píská v uších a musí si vzít sluchátka. Měření hlasitosti zvuku odhaluje, jak jsou vzduchové kompresory ve skutečnosti hlučné a jak obstojí ve srovnání s jinými zdroji zvuku. Snadno si tak ještě před zakoupením kompresoru uděláte představu. Měření hlasitosti zvuku probíhá skrze tzv. měřitelnou veličinu, kterou je pro zvuk „hladina akustického tlaku“ (Lp) a značena je v dB (decibelech). Ano, i u kompresoru musí být uvedeno, kolika dB na vás a vaše drahocenné uši bude působit. Navíc si pamatujte, že zvuk se od zdroje šíří jak vzduchem, tak přenosem vibrací do konstrukce, se kterou je kompresor pevně spojen či na ní je jednoduše položený.

Jak hlučné jsou běžné kompresory a s čím se dají porovnat?

Pokud jde o hlučnost, řekněme si na rovinu, že nejvyšší hlučnost produkují právě nejprodávanější typy kompresorů – mobilní pístové kompresory, s olejovým nebo bezolejovým provedení. Hluk v dB u nichž často přesahuje 90 dB, což je téměř srovnatelné se stáním u přechodu rušné křižovatky, kde ve špičce projíždí nákladní auta nebo skřípějí tramvaje. Takový symfonický orchestr dosahuje hlučnosti až 100 dB a až tam se některé z kompresorů opravdu blíží. Pracovat dlouhé hodiny v těsné blízkosti takto hlučného stroje může být velmi nepříjemné a nekomfortní. To ani nemluvíme o nárocích na sluchový systém.

Není divu, že se výrobci neustále snaží přijít na to, jak kompresory utlumit, ztišit. Nyní nehleďme na šroubové kompresory, které jsou díky své konstrukci obecně tišší než pístové kompresory a v drtivé většině případů jsou umístěny do samostatné místnosti, kde nikoho neruší. Jak tedy srazit hlučnost pístových kompresorů efektivně pod magickou hranici 90 dB, nebo nejlépe až pod 80 dB, kdy začíná být hluk obecně snesitelný a blíží se k úrovni hlasitějšího rozhovoru nebo hluku v plné restauraci?

Efektivní cesty za dosažením nižší hlučnosti

Mistry v hledání cest za dosažením nižší hlučnosti kompresorů jsou inženýři z italské společnosti ABAC, jejíž kompletní sortiment na domácím trhu prodává například na kompresory se specializující společnost Kompresory Vzduchotechnika. Kompresory ABAC jsou v současnosti k dispozici i v modelové řadě Super Silent, kde můžete najít názorné příklady honby za tichem. Jedním řešením je výměna klínového řemenu za přímé spojení elektromotoru s agregátem kompresoru. Tímto způsobem automaticky odpadá část vibrací. To ale není všechno. Tam, kde jsou vysoké otáčky je obvykle i vyšší hluk. Proto je dalším řešením snaha otáčky snížit ale nezpůsobit tím ztrátu výkonu stroje. To řeší parametry komprese, ale do toho nyní nechceme zabíhat. Pístové kompresory nejsou v běžném provedení nijak velké (záleží hlavně na kapacitě tlakové nádoby), a proto je snadné pro jejich motory a agregáty konstruovat odhlučňovací kryty. To je další skvělé řešení snižující hlučnost. Pokud zůstaneme u společnosti ABAC, hodí se zmínit, že nabízí kryty pro velkou část svých kompresorů a další část modelů samozřejmě má tlumící kryty již od výroby.

A jak snížit hlučnost kompresoru domácím kutilstvím? Výroba tlumícího krytu může být riziková. Jde o to nezabránit ventilaci, chlazení a hlavně sání, vykonávat svojí práci. Jednoduchým řešením jsou ale obyčejné gumové podstavce pod kompresor. Snížíte tím efektivně vibrace a tím i část hlučnosti.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.