Vyberte možnost Stránka

Jak vybrat chránič páteře aneb Bezpečnost na prvním místě

Jak vybrat chránič páteře aneb Bezpečnost na prvním místě
Rate this post

Mezi lyžaři a snowboardisty nacházejí stále větší oblibu chrániče páteře. A je to jedině dobře, neboť tzv. páteřáky, jak se jinými slovy chráničům říká, jsou důležitým bezpečnostním prvkem. Zvyšují vaši bezpečnost na svahu a chrání vás před vážnými úrazy. Při jeho výběru je však nutná zvýšená pozornost a důslednost. Je třeba zvolit správný typ i velikost.

Certifikace jako základ

Chránič páteře na lyže se na trhu vyskytuje v různých cenových hladinách i kvalitě. Na první pohled je těžké rozeznat ty kvalitní od levných napodobenin, proto si v prvé řadě všímejte jejich bezpečnostní certifikace.

Každý chránič, který úspěšně projde testováním, obdrží evropskou normu EN 1621-2, která je dělí ještě do dvou ochranných tříd. Chrániče 2 třídy nabízí lepší ochranné vlastnosti.

Provedení

Na trhu existují dva typy chráničů páteře – tvrdý a měkký. Oba mají stejnou certifikaci, a tedy i ochrannou funkci.

Tvrdé páteřáky mají vnější vrstvu z pevné skořepiny, čímž dodávají subjektivní pocit bezpečí. Skořepina je rozdělená do několika pohyblivě spojených segmentů, aby chránič kopíroval prohnutí páteře a umožňoval volný pohyb.

Měkké páteřáky získaly stejné ochranné vlastnosti jako ty tvrdé teprve nedávno. Jsou vyrobeny ze speciální hmoty, která je za normálních okolností poddajná a přizpůsobivá vůči tvaru těla, přičemž při nárazu okamžitě ztvrdne a pohltí úder. Měkké chrániče jsou pak také lehčí a pohodlnější.

Další parametry

Správná velikost i tvar chrániče je dalším důležitým aspektem výběru. Při jeho zkoušení se ujistěte, že vás nikde neškrtí a je vám pohodlný. Měl by pokrývat celá záda od úrovně ramen po bedra, až 5 cm nad kostrč. Dále můžete zvolit páteřák s nastavitelnými popruhy, či páteřák s přilnavou vestou.

Pokud vybíráte novou výbavu na lyže, ať už jsou to lyže samotné, oblečení, či třeba lyžařské boty, určitě zvažte i pořízení chrániče páteře. Při jakémkoliv výběru pak dbejte hlavně na kvalitu provedení.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.