Jak udržet rovnováhu mezi prací a osobním životem?

Od dne 17.1.2017
rovnovaha-mezi-praci-zivotem

Vztah x práce, realita x představy, manželka x přátelé, povinnosti x koníčky. Jak mezi vším najít rovnováhu?

Každý chlap se snaží balancovat mezi různými oblastmi života. Je to náročné, zvláště pak, když má muž svou práci rád a naplňuje jej. Práce je totiž něco velmi konkrétního a v případě velkého snažení jsou vidět velké výsledky, což jasně vede k velkému uspokojení – jdete ven, ulovíte mamuta a toho přinesete domů.

Oproti tomu vztah a celkově osobní život se tímto způsobem měřit nedá. V jeden moment na vás pějí ódy, jaký jste skvělý milenec, kámoš či otec a druhý měsíc jste zase ”proklínáni”.

Jak tedy vlastně pracovat, korigovat rovnováhu a udržovat si dlouhodobé uspokojení frontě práce i osobního života?

Život jako trojnožka

Existuje jedno přirovnání, které lidský život přirovnává k židličce se třema nohama. První noha představuje práci. Druhá noha souvisí se zdravím. Třetí noha je pak osobní život. Aby byl váš život spokojený, je třeba, aby byly všechny tři nohy v pořádku a stejně dlouhé. Jakmile bude jedna kratší/delší, zhroutí se celá její konstrukce.

V praxi to znamená, že pokud jste nespokojení ve svém osobním životě (řešíte nevěru, problémy se zdravím), pak se vám nejspíš nebude dařit ani na poli pracovním. A obráceně to platí zrovna tak! Proto je třeba vyvažovat čas věnovaný práci, tak i osobnímu životu.

rovnovaha-mezi-praci-zivotem-01

Rada pro všechny?

Asi není žádné univerzální řešení, jak rovnováhu mezi různými oblastmi života spolehlivě udržet. Každý z nás žije jinak, každý má jiné možnosti a předpoklady. Navíc, každý si své štěstí představuje odlišně.

Proto se snažte nebýt ani v jedné své činnosti vyloženě pasivní. Vždy se snažte být o něco lepší pracant, milenec, manžel, otec nebo kamarád.

rovnovaha-mezi-praci-zivotem-02

Možností, jak naložit se svým životem, je nepřeberně. Jste sami se sebou spokojení? Foto: Pinterest

 

Sledujte nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup