Vyberte možnost Stránka

Co si s sebou vzít na vysokohorskou túru?

Co si s sebou vzít na vysokohorskou túru?
Rate this post
  Vysokohorská turistika patří mezi nejlepší způsoby trávení dovolené. Skoro každému se líbí překrásné výhledy na majestátní hory, obklopující vás ze všech stran. Abyste si však takový druh turistiky užili, musíte být náležitě připraveni, a to nejen fyzicky, ale také pokud jde o vybavení. Přece jen se nejedná o nedělní procházku po obědě v okolí bydliště. Nároky na kvalitu a správný výběr vybavení jsou proto vyšší. V horách vás snadno může překvapit počasí, když se z příjemné slunečné túry může během chvíle stát boj s větrem a deštěm. V takovém případě oceníte hlavně kvalitní bundu a boty. V článku si připomeneme několik základních věcí, na které byste během přípravy na túru neměli zapomenout.

Obsah článku

Outdoorový batoh, který sedí na zádech

Designový batůžek není na horskou túru zrovna ideální volba. Takový batoh je určen na krátké cesty ve městě, ale při celodenní túře by bylo jeho nošení nepohodlné a nepraktické. Batoh na turistiku musí mít hrudní popruhy pro připevnění k tělu, díky nimž vám nebude slézat z ramen ani se zbytečně kývat ze strany na stranu. A takové věci dokážou být při celodenní chůzi pořádně otravné. Navíc má lépe řešené odvětrávání zad pro zamezení pocení pod batohem, což je další velké plus. Na turistické batohy lze obvykle připnout trekové hole díky poutkům, kterými jsou pro tento účel vybaveny. Praktickým prvkem je kapsa na hydrovak včetně poutek na ramenním popruhu pro uchycení hadičky. Nejedná se o standardní výbavu všech turistických batohů, ale řada modelů umístění hydrovaku umožňuje. Možnost uchycení trekových holí či kapsu na hydrovak vám dle našich zkušeností nabídne třeba outdoorový batoh Osprey.

Bez pevných bot ani krok

Vydat se do hor v plátěných teniskách, nebo dokonce v pantoflích by vás nemělo ani napadnout. Stačit však nemusí ani botasky, které jako terénní pouze vypadají. Na vysokohorskou túru jsou potřeba opravdu pevné boty s tuhou podešví s výrazným vzorkem. Určitě není od věci, když boty mají kvalitní membránu a jsou tedy nepromokavé, ale není to nutností. Pochopitelně záleží hlavně na počasí, svou roli pak může hrát i trasa –  to když vás čeká přebrodění nějakého potoka. Před výšlapem se musíte rozhodnout, zda si nazujete nízké, nebo kotníkové boty. Opora a ochrana, kterou nabízí kotníkové boty, jsou užitečné, ale někomu může vadit nižší pohyblivost nohy v botě a její vyšší hmotnost. Ať už se rozhodnete pro nízké, nebo kotníkové boty, do výběru nezapomeňte zahrnout trekové boty Garmont, které jsou stvořené právě do náročného horského prostředí.

Funkční oblečení jako základ turistického šatníku

Rovněž oblečení by mělo odpovídat tomu, že vás čeká náročnější fyzický výkon. Sázkou na jistotu, co se týká trika, mikiny a případně i spodního prádla, jsou funkční materiály, které zvládnou spolehlivě odvádět pot od těla a pomáhají k udržování tepelného komfortu. Ve větru a dešti přichází čas na nasazení bundy odolávající těmto živlům. Bunda zároveň musí být dostatečně prodyšná, abyste se v ní nezapařili. Kraťasy, nebo dlouhé kalhoty? Tato volba se opět odvíjí od počasí. Hodit se může i pokrývka hlavy, v létě kšiltovka a v chladnějším počasí buď lehká funkční nebo pořádně teplá čepice.

Turistické hole

Stále častěji lze vidět ostatní horské dobrodruhy s turistickými neboli trekovými holemi v rukách. Nejedná se přitom o pomůcku, kterou by používali pouze zkušenější turisté, kteří do hor vyráží už několik desítek let, ale oblíbili si ji i ti nejzdatnější jedinci. Proč? Turistické hole totiž přispívají k udržování rovnováhy na kamenitých a nerovných lesních cestách, a to především při chůzi z kopce, respektive do kopce. O takové podmínky v horách rozhodně není nouze. Výhodou chůze s holemi je také zapojení horní části těla, kterou tak v čele s rukama pěkně procvičíte, a chůze nebude jen o nohách.

Další důležitá výbava

Nakonec si nezapomeňte v batohu najít místo na další téměř nezbytnou výbavu, kterou oceníte nejen v případných krizových situacích. Jedná se především o lékárničku včetně léků, jež pravidelně užíváte, mobilní telefon a nůž. Chybět by vám neměla ani peněženka s penězi a doklady a vhod může přijít mapa, buď v telefonu, nebo papírová. Vezměte si s sebou dostatek pití a jídla pro osvěžení a získání energie pro zdolání i těch nejnáročnějších stoupání. Tip: Vyrážíte do Rakouska? Prozkoumejte túru na St. Pöltners Hütte.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.