Vyberte možnost Stránka

Běhu v zimě moc nedáte? Udržte si formu a zkuste podobné aktivity

Běhu v zimě moc nedáte? Udržte si formu a zkuste podobné aktivity
5/5 - (1 vote)

Zimní období je pro vášnivé běžce tak trochu okurková sezóna. Někteří sice navrství oblečení a vyrazí do terénu klidně při teplotách kolem nuly, jiní ale přes zimu radši pověsí běžecké boty na hřebík. Jak si i přesto udržet formu a čím běh nahradit? Existuje hned několik alternativ.

Chladné počasí k běhu nevybízí? Vyzkoušejte další aktivity

Obecně se dá tvrdit, že běhat můžeme v jakoukoliv roční dobu. Změna tréninkového plánu ale tělu prospěje a není na škodu přes zimu běžecký trénink doplnit o další aktivity.

Pokud vás zimní běhání neláká a máte chuť se proběhnout tak maximálně do fitka, skočte rovnou na veslařský trenažér. Na suchu si vyzkoušíte simulaci pohybu, který byste jinak vykonávali ve vodě. Při tomto typu tréninku zapojíte celé tělo a vybudujete především lýtkové a stehenní svaly. Veslováním navíc zlepšujete vytrvalost, aniž byste zatěžovali klouby.

Nevzdávejte se úplně venkovních aktivit a využijte naplno aktuální roční období. Vytáhněte běžky! Jsou ideální přípravou pro nadcházející běžeckou sezónu a navíc šetří klouby. Především klasický styl se nejvíce podobá běhu. Podobně jako u veslování zapojíte celé tělo, zlepšíte rovnováhu a posílíte i pro běžce tolik důležité kotníky.

Alternativ je ještě mnohem víc, zkuste třeba plavání, spinning nebo klasické posilování. Tyto aktivity sice běh zcela nenahradí, ale pomůžou vám udržet požadovanou výkonnost.

Běh v zimě? Ano, ale zvolněte tempo a dobře se oblečte

Pokud přece jen plánujete výběh do chladného počasí, nezapomeňte se rozcvičit. Protáhněte se v teple domova, udělejte pár dřepů a rozhýbejte páteř pomocí předklonů a záklonů.

Když teplota klesá pod nulu, vezměte si funkční šátek, ať se vyhnete nepříjemnému podráždění dýchacích cest. Přes zimu běhejte v nižších intenzitách a pracujte na celkové vytrvalosti, která vám pomůže s budováním další výkonnosti.

Důležité je také správné oblečení. Vrstvěte, ale s mírou. Dnes už seženete kvalitní funkční termoprádlo, díky kterému nepotřebujete tolik vrstev. Základem je termo triko s dlouhým rukávem, které obepne tělo a spolehlivě odvede vlhkost. Navrch oblečte funkční sportovní bundu, která absorbuje a odvede pot dál od těla, zároveň ale neprofoukne a udrží vás v teple. Pokud vybíháte do mrazivějšího počasí, můžete jako další vrstvu zvolit mikinu.

Dolní polovina těla obvykle není tak náchylná na chlad, i přesto je ale třeba jí věnovat pozornost. Především okolí kloubů má větší tendenci prochladnout. Vybavte se proto kvalitními kalhoty na běhání. Pokud raději vyrazíte na běžecký pás do fitka, využijete spíš fitness kalhoty.

O autorovi

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.