Vyberte možnost Stránka

Zajímavosti o interiérovém osvětlení

Zajímavosti o interiérovém osvětlení
Rate this post

 

O vzniku žárovky už určitě slyšel každý, ale věděli jste například, kdy vznikly první lustry nebo jaký vliv na naši psychiku může mít zvolené osvětlení? Pobavte se u zajímavostí o interiérovém osvětlení a ohromte nově nabitými vědomostmi i své blízké.

Dokázali byste si tipnout, kdy vznikly první lustry? Pokud jste si mysleli, že to bylo nedávno, budete překvapeni, že vznik lustru se datuje již před začátkem našeho letopočtu. Před více než 2000 lety tak byly první lustry olejové a skládaly se z několika lamp s knoty. Ty visely většinou na stezích ze stropu. Byly však doménou bohatých a běžní lidé používali lampy s lojem nebo louče.

Historickým zlomem interiérového osvětlení nastal v roce 1879, kdy byla sestrojena Thomasem Alvou Edisonem první vakuovaná žárovka.

Až v 70. letech 20. století se objevuje nový typ osvětlení. Jedná se o zlomové a v této době ojedinělé LED osvětlení. V roce 1993 je v Japonsku vyvinuta modrá LED dioda. O modře zbarveném světle z LED žárovky je známo, že pomáhá udržet čerstvé potraviny.

Výzkumy bylo potvrzeno, že správné osvětlení pracoviště a kanceláře dokáže zvýšit výkon a zefektivnit práci. Navíc může nesprávné osvětlení poškodit zrak a vede dokonce až k psychickým problémům a depresím.

Mezi zajímavosti, týkající se interiérového i exteriérového osvětlení, jsou také změny ve vnímání světel. V jasném světle vidíme nejen pestré barvy, ale také různé odstíny a světlost barev. Při slabém osvětlení přestáváme vnímat rozdíly mezi barvami i jejich intenzitu.

Víte, že existují světelné míry? Mezi ně patří lux, kandela, lumen a také stilb. Těchto mír si můžete všimnout například při koupi osvětlení do domácnosti. Nejčastěji se setkáte s lumeny, které jsou měrnou jednotkou svítivosti.

Jiné světlo potřebujete, když je vám 15, když je vám 30 a když je vám například 60 let. V mládí nepotřebujete ani na čtení tolik světla, jako například v důchodu. Je vědecky potvrzeno, že 60 letý člověk potřebuje až 15 krát více světla než adolescent.

Pokud se chcete zbavit nepříjemného hmyzu, a to hlavně v letních měsících, například na terasách a balkónech, vyberte si LED svítidla. Je na vás, zda zvolíte LED pásky, LED panely nebo třeba lampy s LED žárovkami, ale tento druh světla je pro hmyz velmi nepříjemný a raději se mu vyhýbá.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.