Výhody a nevýhody celoročních pneumatik

Od dne 26.9.2017
celorocni-pneu

Celoroční pneumatiky jsou téma, které dokáže rozvířit diskuzi téměř vždy a všude. Jedna část motoristů se za ně vehementně staví a vychvaluje je až do nebes, druzí je zarputile odmítají právě pro jejich “univerzálnost”.

Konstrukce celoročních pneumatik bude vždy kompromisem vyplývajícím z funkce, kterou tento druh pneumatik má, a kterou má na voze plnit, tzn. zajištění dobrých jízdních vlastností jak v létě, tak i v zimě.

Svými vlastnostmi a složením pryžové směsi jsou ale spíše bližší zimním pneumatikám.

Jaké výhody může tedy používání celoročních pneumatik přinést?

● V první řadě je to ekonomická úspora. Použitím jedné sady pneumatik lze ušetřit značnou část finančních prostředků, ať už za nákup druhé sady či za návštěvy pneuservisu.

● Univerzální pneumatiky se opotřebovávají méně než v případě celoročního použití zimních pneu.

● Nepřekvapí vás náhlý výkyv počasí, například sněhová nadílka v dubnu.

● Celoroční pneumatiky bývají většinou označené značkou AW (all weather), případně All Season, mnoho z nich navíc i symbolem M+S (případně MS, M/S, M.S.) Takové je možné využít i v období, kdy jsou povinné zimní pneumatiky, a v místech, kde jejich použití přikazuje dopravní značka.

Používání jedné univerzální sady pneumatik má ale i svoje nevýhody.

● Kvalitní zimní pneumatiky vždy dosáhnou v zimě lepších výsledků než pneumatiky univerzální. To samé platí i pro letní pneumatiky.

● Brzdná dráha celoročních pneumatik bude vždy delší v porovnání s letním i se zimním obutím.

● Díky určení pro řidiče, kteří mají spíše menší kilometrový nájezd, může v praxi nastat situace, kdy pneumatika zestárne dříve, než se opotřebí jízdou.

29397-vyhody-a-nevyhody-celorocnich-pneumatik-1

Vredestein Quatrac 3, jeden z modelů celoročních pneumatik.

Pro koho jsou tedy celoroční pneumatiky určené?

Celoroční pneumatiky jsou ideální hlavně pro řidiče, kteří ročně nenajezdí mnoho kilometrů, a proto by pro ně koupě dvou sad pneumatik nebyla výhodná. Zde jen pozor na životnost pneumatik, odborníci nedoporučují používat pneu starší 6 let.

Dobrou volbou mohou být i pro motoristy, kteří se pohybují převážně ve městech nebo v oblastech s mírnou zimou, a víceméně se tak nepotkají s větší sněhovou nadílkou či jinými nástrahami zimy.

29398-vyhody-a-nevyhody-celorocnich-pneumatik-2

Chystáte-li se do hor, vyplatí se obout kvalitní zimní pneumatiky.

Pokud si nevíte rady s výběrem, můžete se nechat inspirovat testem celoročních pneumatik, který provedl německý motoristický magazín AutoBild. Další srovnání letních i zimních pneu provádí uznávaný německý autoklub ADAC.

Použití univerzálních pneumatik má v mnoha případech svoje opodstatnění, jsou určené spíše pro nenáročné řidiče. Vždy je to však o preferencích každého jednotlivce. Co do jízdních vlastností a komfortu se sice nikdy nevyrovnají specializovaným pneumatikám určeným jen na zimu či léto, nicméně vždy je lepší mít obuté kvalitní celoroční pneu než nekvalitní zimní či letní.

 

Sledujte nás na Facebooku!

Powered by WordPress Popup