Vyberte možnost Stránka

Větrání místo praní prodlouží životnost vlněných kabátů

Větrání místo praní prodlouží životnost vlněných kabátů
Rate this post

Sychravé počasí pomalu vytáhlo vlněné kabáty a svetry ze skříní, kde se zatím schovávaly. Aby vám dlouho vydržely, je potřeba se o ně náležitě starat. Existuje několik základních pravidel, které vám k tomu pomohou.

Prvním a nejzákladnějším pravidlem péče o oblečení z přírodních materiálů, je vyhýbání se vodě. Když už se s ní vlněný kabát nebo svetr z merino vlny namočí, může to poškodit vlákna, a tím pádem ho zničit. Právě z tohoto důvodu by se nemělo oblečení často prát. Nemusíte se bát, že by bylo nepřiměřeně špinavé, vlna má totiž samočisticí vlastnosti.

Obsah článku

Jak čistit vlněné oblečení?

Místo častého praní byste měli nechat po každém příchodu z venku vlněný kabát nechat vyvětrat na suchém místě. Když už je potřeba kabát vyčistit, pošlete ho do čistírny, kde ho šetrně vyčistí. Ostatní vlněné kousky – ponožky, svetry, šaty a další můžete prát šetrně doma.

Vždy používejte šetrný prací program a nechemické prací prostředky. Oblečení vložte do pracích pytlíků, které ho ochrání před třením o buben pračky. Teplotu nastavte na 30 °C maximálně 40 °C. Rozhodně však zapomeňte na aviváž, ždímání, žehličku a sušičku.

Vlna musí schnout přirozeně a ve vodorovné poloze. Ve svislé poloze by se vlákna poškodila. Rozložte tedy vlněné kousky na postel, gauč, nebo stůl a nechte proschnout.

Pokud nemáte doma prostor pro sušení, pošlete s kabátem do čistírny i ostatní vlněné kousky. O všechny bude náležitě postaráno a vy budete mít jistotu, že se vrátí v pořádku. Když navíc pošlete věci do čistírny přes Cleany.cz, získáte i trochu volného času, protože si u vás všechno vyzvednou a zase přivezou zpět.

Jak se starat o kašmírový svetr nebo kabát?

Kašmír je podobně jako merino druhem vlny. Získává se ze srsti kašmírových koz, které pocházejí z Himalájí. Díky tomu je velmi odolný a také skvěle hřeje, navíc je velmi pohodlný. Proto si ho oblíbili lidé po celém světě. Když o kousek z kašmíru budete dobře pečovat, vydrží vám opravdu celý život.

Vzhledem k tomu, že je kašmír velmi drahý (10x dražší než běžná vlna) používá se ve směsi. Kašmír je hedvábně lesklý a velmi pružný, skvěle saje vlhkost a je pro něj typické, že zatímco v zimě hřeje, v létě příjemně chladí.

Kašmír nikdy nepatří do pračky. Měl by se prát vždy ručně, ve studené vodě a velmi jemném pracím prostředku – nebo ještě lépe dětského šamponu. Prát by se také neměl příliš často, maximálně tak jednou do měsíce.

Jednou za půl roku odneste kašmírový kousek do čistírny. Lépe ho tam zbaví nejrůznějších zápachů, které se na něm časem usadily.

Sušte opatrně

Ani u kašmírového oblečení nepoužívejte klasickou sušičku, ta by mu neudělala dobře. Kabát, svetr či šálu z kašmíru rozložte na rovném podkladu a vysušte froté ručníkem, poté vyrovnejte a nechte doschnout.

Vlněné oblečení skladujte moudře

Když oblečení nenosíte, šetrně ho uložte, nevěšte je zbytečně na ramínko, ani na věšák. Vlněné oblečení pěkně složte a uložte do skříně. Myslete na to, že vlna je velkým lákadlem pro moly, měli byste proto udělat opatření, která oblečení před nimi ochrání. Pokud nechcete mezi své oblečení dávat chemické odpuzovače, pak vyzkoušejte kousek cedrového dřeva nebo vonný cedrový sáček uložený v šatníku.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.