Vyberte stránku

Velká a výkonná auta lákají, jejich náklady na provoz se však mohou výrazně prodražit. Jak?

Velká a výkonná auta lákají, jejich náklady na provoz se však mohou výrazně prodražit. Jak?

Velká auta s okamžitým záběrem a spoustou výkonu jsou velkým snem nejen mladých řidičů. Není tedy divu, že na silnici stále častěji potkáváte řidiče v objemných SUV, kteří vás obvykle předjedou rychleji, než si jich vůbec stihnete všimnout. V tomto ohledu se jistě jedná o výhodu, zejména pokud trávíte hodně času na dálnici a celkově cestujete na dlouhé vzdálenosti.

Pokud je tomu ale skutečně tak, mohlo by se stát, že za prostor, objem a výkon ve finále zaplatíte podstatně více, než kdybyste si koupili auto menších rozměrů a parametrů. Cena provozu vozidla se samozřejmě liší podle konkrétních modelů a specifikací. Nicméně existuje několik faktorů ovlivňujících náklady, které mají výkonnější vozy společné.

Registrace stojí u všech osobních vozidel stejně

Než se vrhneme na výčet položek, jejichž cena s výkonem vozidla zpravidla roste, uvedeme si tu, u které se můžete spolehnout na to, že za ni zaplatíte u každého osobního automobilu stejnou částku – a tou je registrace vozidla. Jestliže si pořídíte nové auto nebo ho přivezete ze zahraničí, bude vás registrace stát 800 Kč nehledě na model a jeho výkon.

Při přepisu vozidla je cena stejná. Je však potřeba počítat s tím, že se vy nebo prodávající budete muset přesunout na úřad obce s rozšířenou působností, kde změnu majitele společně vyřídíte. Jestliže to není možné, můžete s původním majitelem podepsat plnou moc k přepisu auta, která jednu ze stran opravňuje k tomu, aby vše vyřešila bez přítomnosti strany druhé. Díky tomu ušetříte jak svůj čas, tak i náklady na cestu.

Výkon znamená vyšší riziko vzniku nehody

Teď už ale k samotným výdajům, které se s výkonem a velikostí vozu zvyšují. Tím nejzásadnějším z nich, bez kterého se při provozu vozidla za žádných okolností neobejdete, je povinné ručení. Každý majitel auta má zákonnou povinnost si tento typ pojištění vyřídit, aby bylo jasné, že v případě způsobení dopravní nehody budou všechny způsobené škody plně uhrazené, ať už na zdraví či na majetku.

Cenu pojištění ovlivňuje mnoho různých faktorů a mezi ně patří také výkon, hmotnost a velikost vozidla. Platí tu přímá úměra, takže čím jsou tyto parametry větší, tím vyšší je také cena povinného ručení. S výkonem vozů totiž roste i riziko způsobení nehody a samozřejmě hodnota způsobených škod, kterou přirozeně ovlivňuje i velikost vozu. Je totiž logické, že větší a tím pádem i těžší auto dokáže napáchat větší a závažnější škody než o polovinu menší vůz.

Pohonné hmoty nejsou zadarmo

Velký výkon a vysoká hmotnost vozu většinou znamená, že motor musí více pracovat, což přirozeně vede k vyšší spotřebě paliva. Jestliže jedete jednou za týden na větší nákup nebo na návštěvu k rodině, na vašem rozpočtu se to až tak neprojeví. Jestliže však autem cestujete dennodenně do práce a k tomu ještě vyřizujete všemožné pochůzky, mohlo by vás to vyjít opravdu draho.

Za luxus se musí platit

Při nákupu auta musí člověk počítat také s tím, že někdy bude potřebovat opravu nebo výměnu některých jeho dílů. Typickým příkladem jsou zimní a letní gumy, jejichž výměně za nové se po pár letech stoprocentně nevyhnete. Tady se cena odvíjí hlavně od velikosti pneumatik a značky vozu – například pneumatiky pro Volkswagen budou výrazně levnější než pro BMW nebo Mercedes. Totéž pochopitelně platí také pro náhradní díly, které se u luxusnějších značek také zpravidla prodraží.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.