Vyberte možnost Stránka

Terasa stále jako nová – jak na to?

Terasa stále jako nová – jak na to?
Rate this post

 

Vybudovali jste krásnou terasu, na které relaxujete a kde rádi posedíte s rodinou i přáteli, ale máte obavy, aby vám terasa vydržela dlouhou dobu v dobrém stavu? Terasu stále jako novou vám zajistí pouze pravidelná péče. Platí to zvláště o dřevěných terasách. Ty totiž vyžadují speciální údržbu. Rozhodně se nevyplatí používat na ně obyčejné laky nebo lazury, ty se rychle opotřebují a pak praskají a podlehnou lehce povětrnostním vlivům. Vlhkost způsobená deštěm a sněhem, sluníčko, mráz, kroupy a další působení proměn počasí životnost terasy rychle snižují, pokud není řádně ošetřována. Jakou péči tedy terasa potřebuje?

Obsah článku

Olejový nátěr prodlouží životnost terasy

Abyste si mohli terasu užívat co nejdelší dobu a aby stále vypadala dobře, je vhodné aplikovat pravidelně olejový nátěr a také terasu čistit. Olej na dřevěnou terasu je potřeba nanést minimálně jednou za rok. Kdy je ten správný čas pro další nátěr poznáte za deště. Pokud se odrážejí dešťové kapky, je vše v pořádku. Jestliže však stékají a vsakují se, je čas na další nátěr. Ten se nanáší v tenké vrstvě ve směru vláken dřeva. Ošetřit je potřeba i terasová prkna. Pro ně je potřeba vybrat ten správný druh oleje, každý druh prken potřebuje speciální olej a také určitou délku mezi jednotlivými aplikacemi nátěru.

Jak postupovat při aplikaci nátěru

Při nanášení nátěru je potřeba dát pozor na to, aby vrstva oleje nebyla příliš silná. Vysoká vrstva oleje nesplní svou funkci, prkna brzy oprýskají a nedílnou součástí vašeho života se stanou opravy. Také při nepravidelné péči dochází k šednutí materiálu a celkovému snížení životnosti terasy, což přináší další finanční náklady. Proto je nutné nanést nátěr opatrně, v tenké vrstvě a rovnoměrně. Vhodným nástrojem je například kartáč určený k natírání dřeva a podlah. Ještě před nátěrem je potřeba dřevo očistit a odstranit oprýskaný starý nátěr. Pokud prkna zašedla, je vhodné použít odšeďovač a pak nanést ochrannou dávku lazury v původním odstínu.

Proč použít terasový olej

Vybíráte olej pro ošetření terasy? Terasové oleje jsou nátěry, které penetrují do hloubky materiálu. Ty na povrchu dřeva vytvoří film, který se nebude loupat a ani neoprýská. Olej se tak vsákne a ochrání dřevo jak proti mechanické zátěži, tak proti vnějším vlivům. Vnitřní vlhkost dřeva propustí do okolí. Ochranu však neposkytne pouze olejový nátěr. Dřevěnou terasu je nutno chránit i před působením UV záření. Protože vrstvy nátěru postupně zeslabují, je nutno nátěr obnovovat nebo terasu zastínit. Způsobů zastínění terasy je mnoho, záleží na vás, který si vyberete a který se bude hodit právě k vašemu domu a terase.

Zvolte typ venkovního zastínění

Venkovní zastínění neochrání jen terasu, ale i vaše zdraví. Stín, který vám poskytne, zabrání přehřátí organizmu. Použít lze slunečníky, markýzy nebo stínící plachty. K nejpopulárnějším typům zastínění patří pergoly, jejichž součástí je stínící systém. Působí navíc jako okrasný prvek a na rozdíl od ostatních typů zastínění poskytují ochranu i při nepřízni počasí nebo v zimě. Odolají větru, dešti, kroupám i sněhu. Ideální je doplnění i bočním zastíněním, které můžete ovládat podle svých potřeb.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.