Vyberte stránku

Seriál James Cook Languages – Jak se efektivně učit III.

Seriál James Cook Languages – Jak se efektivně učit III.
Hodnocení

Aby se nejenom angličtina stala hračkou. Cizí jazyk je pravidelný běh na dlouhou trať

Opakování je matkou moudrosti. Platí to i při výuce cizích jazyků. Lektor Šimon Steffal z jazykové školy James Cook Languages doporučuje učit se jazyky nejlépe pětkrát týdně po dobu 20 minut. Mozek potřebuje pravidelný trénink, aby si zapamatoval výrazy a vazby, které obohatí vaše jazykové schopnosti.

V roce 2012 vydala Evropská komise zajímavou studii mapující jazykové vybavení dospělých občanů EU – Language competences for employability, mobility and growth. Zjistilo se, že průměrná úroveň prvního cizího jazyka je středně pokročilá (podle evropského referenčního rámce se jedná o úroveň B1).

Kolik čas byste se měli učit, abyste viděli svůj posun vpřed? Pokud bychom vycházeli z procesů učení, které se přirozeně dějí, když se odstěhujeme do zahraničí a jsme nuceni jazyk rychle vstřebat za účelem přežití, pak by to bylo cca 12-15 hodin aktivního učení týdně.

Dosáhnout takových čísel v přirozeném prostředí není zcela reálné, nicméně je dobré si uvědomit, následující dvě věci:

 

  • Mozek ukládá informace na bázi důležitosti; co se často opakuje, je důležité a je to třeba uložit
  • Častější krátké časové úseky učení rozložené v čase jsou efektivnější než několikahodinový maratón jedenkrát za týden 

Co z toho pro nás vyplývá?

DLOUHODOBOST + PRAVIDELNOST = EFEKTIVNÍ UČENÍ

Učte se aktivně alespoň 3x (lépe 5x) týdně po dobu 20 minut (technika pomodoro).

Pokud máte jednu lekci týdně a mezitím daný jazyk nepoužijete, většinu se vám toho podaří zapomenout. Retence je v takovém případě cca 5 %, ještě ke všemu zcela nahodilých.

V rámci krátkých učebních cyklů se tedy vracejte k tomu, co jste na lekci probrali, udělejte si přípravu, opakujte slovíčka, nahrávejte se, jak děláte cvičení a pak si to pusťte. Maximalizujete aktivnost vašeho učení (číst si slovíčka v duchu opravdu nestačí). Vždy se snažte zapojit mluvení – tzn. čtěte nahlas, nebo si nahlas opakujte.

Pokud se budete takovému UKOTVOVÁNÍ věnovat 3x až 5x týdně, budete si z lekci dlouhodobě odnášet cca 1/3, což bude na vaší učební křivce znát a vy sami budete cítit, že se zlepšujete.

Mezi další důležité faktory patří prostředí, ve kterém se učíme. Lidská koncentrace je velice křehká, a proto je zcela zásadní, aby učební prostředí bylo klidné, bez rušivých podnětů. Jakékoliv ruchy negativně ovlivňují naši koncentraci, mozek tento ruch po krátkou dobu zpracovává a poté se teprve vrací k vstřebávání nové látky.

Čím více ruchů, tím více je naše koncentrace roztříštěna a tím méně si z výuky odneseme.

 

První díl seriálu James Cook Languages naleznete ZDE.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!