Vyberte možnost Stránka

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva
Rate this post
!AdSense – before contentJedná se bohužel o jedno z nejčastěji vyskytujících se, rakovinových onemocnění v České republice. Podle celosvětového průzkumu zaujímají Češi dokonce první pozice. Nejhorší na tom je, že pokud se něčeho bojíme, nechceme to ani vědět nebo znát. Od nepříjemných informací se mnohdy odvracíme a přitom právě informovanost, nám může zachránit život.

Na tomto problému se bezpochyby podílí nezdravá strava plná tučných jídel, nedostatek pohybu, kouření, pravidelná konzumace nadměrného množství alkoholu a celkově špatný životní styl. Dalšími ovlivňujícími faktory jsou genetické dispozice. Mezi nejrozšířenější typy rakoviny tlustého střeva patří kolorektální karcinom – adenokarcinom tlustého střeva. Nejvíce se vyskytuje u osob starších padesáti let.

Většinou postihuje muže. Nádor může metastazovat do lymfatických uzlin a krevním řečištěm napadá játra, plíce a kosti. Pokud je nádor větších rozměrů, způsobí neprůchodnost střev. Mezi další, mírně se vyskytující nádory tlustého střeva, patří karcinoidy v tenkém, tlustém střevě a apendixu. Nebo také lipomy nacházející se v podslizničním vazivu střeva. Někdy může být tlusté střevo postiženo jinými typy nádorů. Například lymfom, hemangiom, sarkom nebo metastáze jiných nádorů.

Obsah článku

Příznaky, které se nevyplatí podcenit

– Bolesti břicha až křeče

– Hlen nebo krev ve stolici

– Pocení, průjem, svalová slabost

– Únava, zácpa, zvracení

– Nechutenství, zvýšená teplota

– Změny ve vyprazdňování-průjem střídá zácpa

Jak probíhá léčba rakoviny tlustého střeva

Většinou léčba probíhá operativní cestou. Záleží na rozsahu, typu a poloze nádoru. Karcinom nacházející se na vyšším místě v části tračníku se po odstranění spojí se zdravou části k sobě. Pokud je nádor nízko či v konečníku, řeší se operace vývodem. Po operaci bývá zahájená chemoterapie.

 

Prevence

Správné stravovací návyky a strava pestrá na ovoce a zeleninu. Ryby, minerály, vláknina. Omezení nebo úplné vyloučení alkoholu a cigaret. Dostatek pohybové aktivity. Vystříhejte se smaženým a grilovaným jídlům. Předcházejte obezitě a dodržujte pitný režim. U dědičných dispozicí se preventivně odstraňuje celý tračník. Zbytečně se to všude kolem vás nehemží módním trendem, jako je „zdravý životní styl“.

 

Na závěr:

Největší spouštěč rakoviny tlustého střeva je OXID DUSNATÝ. Často se používá v potravinářství. Hodně u výroby uzenin a masu dodává jasnou červenou barvu.

 Kdy jste byl naposledy u lékaře?

Zdroj obrázku: Flickr.com/Flicasso

Napsala: Gabriela Kortová

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.