Select Page

Pronájem bytu ve Zlíně vás dnes vyjde průměrně o 30 % dráž než v roce 2010. Kde hledat příčiny takového růstu a jsou lepší časy nadohled?

Pronájem bytu ve Zlíně vás dnes vyjde průměrně o 30 % dráž než v roce 2010. Kde hledat příčiny takového růstu a jsou lepší časy nadohled?
Pronájem bytu ve Zlíně vás dnes vyjde průměrně o 30 % dráž než v roce 2010. Kde hledat příčiny takového růstu a jsou lepší časy nadohled?
Hodnocení

Pokud si chcete pronajmout byt ve Zlíně, připravte se na to, že se nejspíš slušně zapotíte. Nabídka nájemního bydlení je totiž dosti skromná a ceny, ty rostou už řadu let poměrně svižným tempem. Co má na současnou situaci největší vliv a lze vůbec v nejbližší době očekávat nějaké zásadní zlepšení? Pojďme se na to podívat.

Pronájem bytu spolkne až 40 % čistého příjmu

Při pohledu na částky, které majitelé požadují jako nájemné, zřejmě nikoho nepřekvapí fakt, že česká rodina na tento pravidelný výdaj spotřebuje až 40 % svého čistého měsíčního příjmu. A to je řeč pouze o bytech mimo centra našich měst. V rámci EU za tuto položku vydají více pouze na Slovensku, v Rumunsku a v Polsku. Oproti roku 2010 vzrostlo u nás nájemné v průměru více než o pětinu. Nejvíce pochopitelně v Praze (cca o 50 %) a právě ve Zlíně, kde podražilo přibližně o třetinu. Podobného navýšení jako Zlín se za tu dobu dočkala rovněž Jihlava. Nejmenší růst zaznamenala naopak Ostrava nebo Královéhradecký kraj.

 

Garsonka za 8 tisíc? Ve Zlíně běžná cena

Budete-li hledat ve Zlíně garsonku, připravte si každý měsíc takových 8 nebo 9 tisíc. K tomu je ovšem nutné připočíst ještě poplatky. Dvoupokojový byt můžete mít v průměru za 11 a třípokojový i za více než 13 tisíc korun měsíčně. To je realita. A pokud se rozhodnete nastěhovat do nějaké novostavby, musíte počítat s tím, že se vám takový krok oproti bydlení ve starší zástavbě ještě o něco prodraží.

Na Zlínsku je zkrátka bytů nedostatek, což ovlivňuje i výši nájmů

Že má celkový nedostatek bytů vliv i na výši nájemného, to je obecně známý fakt. Novinkou je u nás ale to, že rostoucí ceny nemovitostí obecně s sebou přinášejí i nové trendy v podobě zmenšování obytné plochy.

Bohužel na Zlínsku nových bytů přibývá neskutečně málo. V loňském roce jich bylo například v bytových domech dokončeno pouze 40 a stavební povolení pak získalo dalších 128. Mezi roky 2005 a 2010 jich bylo přitom postaveno celkem 1200, ale tyto „zlaté časy“ jsou dnes minulostí. Nyní se ve Zlíně realizují projekty pouze v ulici Zelinova a ve Štípě. Oba jsou však již z drtivé většiny předem rozprodané a není se čemu divit, protože nikdo neví, kdy se na trhu zas něco zajímavého objeví.

Nájemné za průměrně velký byt v některých krajích

KRAJ Průměrný nájem za byt velikosti 65 m2
Praha 19 045 Kč
Jihomoravský 14 105 Kč
Středočeský 12 025 Kč
Královéhradecký 11 700 Kč
Pardubický 11 310 Kč
Zlínský 11 310 Kč
Olomoucký 11 180 Kč
Plzeňský 10 660 Kč
Vysočina 10 530 Kč
Jihočeský 10 205 Kč
Karlovarský 9 620 Kč

Ani jeden nový byt?

Český statistický úřad zveřejnil data, z nichž vyplývá, že například v prvním pololetí roku 2017 nebyl v celém Zlínském kraji dokončen jediný nový byt! Není tedy divu, že ceny u nových projektů se pohybují okolo čtyřiceti tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy. Poptávka však přesto neklesá a zájem je i o byty tzv. na investici, které následně slouží právě k pronájmu. V souvislosti s tím rostou také ceny ve starší zástavbě. Například v panelácích zaplatíte cca 30 000 za m2 a až 35 000 v případě, že proběhla rekonstrukce.

Trh nájemního bydlení čekají změny

Nebývale vysoké ceny, které stále širším vrstvám obyvatel znemožňují opatřit si vlastní byt, nejspíše předznamenávají postupné změny. Nastává snad soumrak vlastnického bydlení? Čím dál více lidí bude již v blízké budoucnosti odkázáno na život v nájmu a tak není divu, že si této nové situace začali všímat také investoři. Nedávno u nás začal fungovat první fond, který nabízí investice právě do nájemního bydlení. Během prvních pěti let má údajně v plánu koupit nemovitosti minimálně za 1 miliardu a vrhnout na trh zhruba tisícovku nájemních bytů. Zaměřit se prý hodlá zejména na krajská města, což by mohla být dobrá zpráva třeba právě pro obyvatele Zlína.

Situace není vůbec dobrá, ale nic netrvá věčně

Trh s nájemním bydlením se na Zlínsku potýká s problémy, které dnes trápí i mnoho dalších míst naší republiky. Je ovšem zjevné, že zde jsou na tom lidé ještě o poznání hůř a to především díky tomu, že tu nebývalým způsobem vázne realizace nových projektů.

Do hry však může brzy vstoupit celá řada vlivů, které změní situaci k lepšímu. Například již zmiňovaní noví investoři nebo také už tolikrát probírané a velmi žádoucí usnadnění složitých stavebních předpisů i komplikovaných povolovacích řízení. Třeba se brzy dočkáme. Nebo už nedoufáte?

 

About The Author

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!