Vyberte stránku

Proč se nevyplatí řešit půjčku další půjčkou?

Proč se nevyplatí řešit půjčku další půjčkou?
Hodnocení

Podle statistik má každý pátý Čech s úvěrem na kontě problémy s jeho splácením. Důvodů existuje více. Často se lidé přecení, vezmou si velký úvěr s vysokými splátkami a pak je nezvládají platit. Někdy nejsou problémem samotné splátky, ale absence finanční rezervy, která slouží ke splácení pohledávek tehdy, kdy neočekávané okolnosti rodinný rozpočet dost přiškrtí. Řešení jsou různá, ale v žádném případě není dobré se přiklánět k další půjčce. Proč?

Jednosměrná letenka do dluhové pasti

Možná jste si říkali, že vám jedna krátkodobá půjčka zdarma nemůže ublížit. Nicméně když přijdete o práci, dlouhodobě onemocníte nebo čelíte neočekávaným poplatkům, může se splácení pár tisíc proměnit v hotovou noční můru. Pokud nemáte žádné rezervy pro případ nouze, mohlo by vás napadnout, že si zažádáte o další půjčku, ze které splátku uhradíte, tím byste však celou situaci jen několikanásobně zhoršili.

Úvěry sice na první pohled vypadají jako snadná cesta k penězům, ve skutečnosti se však jedná o službu, kterou je třeba zaplatit. Pokud si na splátku vezmete další úvěr, naberete na sebe i další úroky a poplatky, takže se vám ve výsledku dost prodraží – další měsíc navíc nebudete muset splatit jen jeden úvěr, ale dva. Když to takhle několikrát zopakujete, postupně se propadnete tak hluboko do dluhové pasti, že vám z ní pomůže jedině osobní bankrot.

Vždy existují alternativní řešení

Jestliže nemáte na splátku a tuto situaci chcete řešit zodpovědně, tak určitě nehrajte mrtvého brouka a začněte ihned jednat. Pokud je datum splatnosti za rohem, okamžitě kontaktujte vašeho poskytovatele a pokuste se s ním domluvit na náhradním řešení. Nikdy faktury a upomínky neignorujte, připíšete si tak na účet další poplatky a pokuty, které váš dluh pouze navýší a celou záležitost ještě více zkomplikují.

Kdyby vám splátky nevyhovovaly v dlouhodobém měřítku, vždy můžete vzít v úvahu refinancování vašeho úvěru. Společnost, u které si tuto službu sjednáte, za vás vaše pohledávky zaplatí a vy jí pak budete posílat měsíční splátky podle nových, zpravidla výhodnějších podmínek, která vám určila. Máte-li na kontě více půjček, můžete je rovnou konsolidovat, jinak řečeno sloučit do jednoho úvěru, který budete hradit v rámci jedné měsíční splátky.

Špatným dluhům je lepší předcházet

Nejjednodušší cesta z dluhové pasti vypadá pochopitelně tak, že se jí už v začátcích obloukem vyhnete. Nepřistupujte k půjčkám lehkovážně a pokud jste si jistí, že se bez nich skutečně neobejdete, nejprve se podívejte na nějaké srovnání nebankovních půjček. Jedině tak budete mít opravdovou jistotu, že se vám podařilo najít produkt, který je pro vás skutečně výhodný. Mimo to se také pokuste každý měsíc odkládat část vašeho výdělku bokem. Tímto způsobem si postupně vytvoříte finanční rezervu, a tak se vyhnete situaci, kdy byste o nějaké půjčce vůbec museli uvažovat.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!