Vyberte možnost Stránka

Podzim, déšť a vaše boty – Jaké jsou zásady podzimní péče o pánskou obuv?

Podzim, déšť a vaše boty – Jaké jsou zásady podzimní péče o pánskou obuv?
Rate this post
!AdSense – before contentBojíte se vody? Ne? Myslíte, že vaše pánské boty to mají stejně? Myslím, že ne. Proto jsem se dnes rozhodl, že všem podzimním semiškám a koženým loake zachráním život.

Poradím vám, jak se o svou podzimní obuv postarat tak, aby vám tuto ani další sezónu nedělala ostudu. 

Voda, sníh, bláto, břečka z listí a občas se dá narazit i na nějaké to hnědé překvápko. Zkrátka šlápnout se dá na podzim do čehokoliv a málokdy to botám prospěje.

Sepsal jsem několik rad, jak na péči o pánskou podzimní obuv

Obsah článku

Co botám hrozí?

Když to vezmu od nejméně po nejvíce děsivou hrozbu, boty ohrožuje voda, respektive vytrvalý déšť, nepřekročitelné kaluže, mokrý sníh a vůbec nejhorší je břečka ze sněhu a posypové soli. Rozhodující tedy je to, jak dobře se dokážete všem těmto formám vody a vlhkosti vyhnout.

Samozřejmostí je dívat se, kam šlapete, což bude pro vás zcela přirozená věc, hned po tom, co vyjdete s novými (méně či více, ale přesto drahými) botami ven. 

Další věcí je pak impregnace a voděodpudivý sprej na boty. Věřte mi, že důležité je to zvláště u těch semišek. Často impregnovat a tím vlastně veškerá prevence před kontaktem s vodou končí.

Kožené podzimní boty pro muže jsou trochu jiný level. I ty se impregnují, ale s větší opatrností a jen čekáte-li “velkou vodu“. Příliš velká vrstva impregnačního přípravku totiž značně komplikuje vyleštění bot.

Tajná zbraň každého gentlemana

Máte-li o své fajnové botičky opravdu strach, pak oceníte vychytávku v podobě galošů. Jsou to gumové nebo silikonové návleky, které si na boty navléknete třeba cestou do práce a v bezpečí kanclíku je pak sundáte. Boty jistě ochrání, ale vsaďte se, že galoše budou budit pozornost vašeho okolí.

Když impregnace nepomůže, nebo na ní zapomenete

Impregnace není všemocná a někdy člověk prostě prevenci opomene. V každém případě se pak může stát nejhorší, vaše nechráněná obuv se namočí. Když člověk (i jeho boty) promokne až na kost, co se dá dělat… Otázka zní, co se dá zachránit?

Záchrana je jednoduchá. Boty stačí otřít suchým, savým a hlavně jemným hadříkem. Pak vycpat novinami a nechat přirozeně vyschnout. Na úplné doschnutí pak vložte do bot napínáky, ty budou kopírovat tvar boty a kůže se tak vrátí do své původní podoby (vlhkost způsobuje povolení).

Rozhodně se vyvarujte sušení na topení, kůže přeschne a popraská. Pak už není cesty zpět, jen cesty do obchodu pro nové boty. 

pece-panske-boty-1

V jaké kondici jsou vaše podzimní boty? Foto: Pinterest

Co dělat se skvrnami od soli?

Pokud jste měli tu smůlu a nevyhnuli jste se včas nebezpečnému silničáři s lopatou posypové soli, upalujte domů a důkladně sůl vymyjte. Klidně i za cenu většího namočení, slaná břečka musí z boty pryč.

Stane-li, že skvrny od soli na botách už jsou, můžete zkusit babskou radu. Vyrobte si přípravek z vody a octa v poměru 1:1 a sůl nemá z 95% šanci. Koupeným přípravkem pak odstraníte těch zbylých 5%. 

Před dalším nošením dejte obuvi trochu té péče v podobě nakrémování.

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.