Vyberte stránku

Muž na mateřské dovolené

Muž na mateřské dovolené
Muž na mateřské dovolené
Hodnocení

Pojem mateřská dovolená se všem spojí s obrazem maminky s kočárkem. Ale, co když za tím kočárkem stojí muž? Dnešní doba si žádá mnohé, někdy i muže na mateřské dovolené.

Jak to vypadá, když je na mateřské tatínek a ne maminka, si přečtěte v našem článku.

Mateřská dovolená je obdobím, kdy je třeba sladit rodinný a pracovní život s nově příchozím členem rodiny – miminka. Je jasné, že ve většině případů jsou to právě maminky, které jdou na mateřskou dovolenou. Ale jsou situace, kdy k tomu prostor není, pak se o péči o děti postará muž.

Podle některých názorů, ztrácí takový muž své mužství a stává se z něj něco podřadného. Příbuzní i okolí se k tomuto rozhodnutí vyjadřují často negativně.

Co může k takovému rozhodnutí vést? Mají muži právo využít mateřskou dovolenou? Jaké to má dopady na mužskou stránku tatínka?

Právo muže na mateřskou dovolenou

Podle zákona mají muži možnost využití mateřské dovolené již od roku 2001. Přesto ji využívá pouze malé procento mužů, oproti ostatním zemím EU jsou to necelá 3%.

Nejvíce si muži mateřské dovolené užívají ve Skandinávii. Odpovědí, proč je na mateřské dovolené tak málo mužů může být to, že Češi jsou v tomto ohledu stále ještě konzervativní. Převážná většina lidí dodržuje tradiční postavení mužů a žen. To znamená, že málokdo si umí představit, že by se uměl muž postarat o chod domácnosti a výchovu dětí tak jako žena.

Co vede muže k tomu, aby šel na mateřskou dovolenou?

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se muž rozhodne převzít péči o dítě, jsou finance. V některých rodinách jsou to právě ženy, které vydělávají více než muži. A právě v takové situaci se partneři dohodnou na tom, že bude na mateřské ten, který má menší platové ohodnocení. Rodina tak finančně nestrádá. Další možností je zvědavost otců, zda by dokázali o své dítě pečovat.

Mnozí tatínkové si také chtějí vyrůstání svého dítěte užít a to se jim nepodaří, pokud mají roli živitele oni. Jsou také případy, kdy muž nemůže najít práci, a tak řeší tuto situaci mateřskou dovolenou, kdy si ujasní své priority a zároveň s užívá čas strávený se svým potomkem.

Muž po mateřské dovolené

Pro mnohé jsou muži na dovolené líní a zženštilí. Ale ti pánové, kteří už mateřskou dovolenou prošli se tak rozhodně necítí. Jejich názory jsou takové, že lenost na mateřské dovolené nemá mnoho místa. Péče o díte vyžaduje neustálou pozornost a chod domácnosti také není zrovna procházka růžovým sadem.

Muži se shodují, že toto období jim dalo mnohé zkušenosti, nový pohled na ženy v domácnosti. Také jim to prozradilo něco nového o sobě a utvořili si skvělý vztah s dětmi.

Jak se zdá, je mateřská dovolená něčím, co muže obohatí.

Jaký je váš názor na muže na mateřské dovolené?

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz