Vyberte možnost Stránka

Kam s uspořenými penězi, aby je nepohltila inflace? Volte zlato

Kam s uspořenými penězi, aby je nepohltila inflace? Volte zlato
Rate this post

Kdo má na bankovním účtu našetřené nějaké významnější finanční prostředky, měl by v dnešní době vážně uvažovat nad nějakou formou investice, neboť jinak tyto peníze ztrácejí na své kupní síle, a to především v důsledku inflace, jež tlačí ceny nahoru. Nemusíte přitom nutně podstupovat žádnou riskantní operaci v podobě nákupu akcií apod., zvolit lze bezpečný přístav, jímž je vložení peněz do investičního zlata.

Stabilita je tradičně největší výhodou zlata

Existuje hned několik zásadních argumentů, proč si zvolit zrovna investiční zlato. V první řadě jde o maximálně bezpečný druh investice, protože zlato je v dlouhodobém horizontu velmi stabilní, jeho cena postupem času spíše roste, než aby klesala. Dá se na něm dokonce i solidně vydělat, což ale není hlavním cílem, tím je již zmíněná ochrana peněz před inflací.

Investiční zlato je vyjmuto z povinnosti platit DPH

Další předností, jíž se zlato v podobě slitků a mincí může chlubit v porovnání s jinými komoditami, je osvobození od DPH. Například pro stříbro platí povinnost platby daně z přidané hodnoty ve výši 21 %, u zlata však existuje zákonná výjimka, která z něj tudíž činí ještě atraktivnější druh investiční příležitosti. Ne náhodou v současnosti zlato zažívá boom, prodejci v letošním roce evidují rekordní zájem nových klientů. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky s hmotností 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ říká Pavel Trtík, zakladatel eshopu zlate-mince, kde se dají koupit zlaté slitky a mince v mnoha variantách.

Jak vidno, trh s investičním zlatem se v tuzemsku mění. Zatímco dříve mu dominovali velcí investoři, dnes už se mezi klienty objevují také drobní střadatelé, kteří si chtějí v podobě zlata uchovat řádově třeba jen pár tisíc korun. Zlato je také dostupnější, čemuž napomáhají nejen klasické kamenné obchody, ale hlavně eshopy. Nákup zlatých mincí a slitků provedete klidně z pohodlí domova či kanceláře, aniž byste museli někam chodit. Je samozřejmě zapotřebí zvolit osvědčeného prodejce, přeci jen může jít o značnou sumu peněz, tudíž je opatrnost a pozornost na místě.

Oblíbené produkty ze zlata

Určitě není na škodu se trochu porozhlédnout po aktuální nabídce zlatých slitků a mincí, jež jsou k mání v Česku. U zlatých slitků se vyjímají zejména ty, jež byly vyrobené ve Švýcarsku, konkrétně jde o Argor Heraeus. Zlaté slitky se obecně do České republiky pouze dovážejí, protože je zde nikdo nedělá. Kromě Švýcarska sem putují také z Německa a Rakouska, potažmo dalších zemí.

Zajímavá je nyní také nabídka mincí. Za pozornost stojí třeba zlaté dukáty, na nichž je vyrytý Karel IV., historicky jednoznačně nejvýznamnější český panovník, za jehož vlády se začaly razit dukáty s přesnou ryzostí a rozměry, čehož se i nynější zlaté mince drží. Z dalších produktů lze jmenovat ještě zlaté mince Wiener Philharmoniker, které pocházejí z Rakouska. Jak už z názvu vyplývá, jejich motivem je slavná vídeňská filharmonie.

Investiční zlato se dá snadno přenášet, i v malém množství se skrývá značný obnos peněz. Směnit jej za ně můžete takřka kdekoliv na světě, což se dá rozhodně považovat za další přednost. S investičním zlatem zkrátka neuděláte špatný krok a do jisté míry se ochráníte před ekonomickou krizí, jež nás podle některých odborníků čeká a nemine. Nenechte své finanční prostředky zbytečně ležet na bankovním účtu v domnění, že jsou tam v naprostém bezpečí a zhodnocují se díky úrokům. Ty ostatně u klasických účtů nikdy nejsou nikterak vysoké.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.