Vyberte možnost Stránka

Jakou další úpravu autu dopřát? A proč právě odhlučnění?

Jakou další úpravu autu dopřát? A proč právě odhlučnění?
5/5 - (1 vote)

Ti majitelé aut, kteří neberou svého plechového miláčka jen jako prostředek k dopravě z bodu A do bodu B, mu chtějí dopřávat takovou péči, díky níž se bude jízda v něm neustále zlepšovat a zpříjemňovat. Jednou z takových úprav je odhlučnění interiéru. Díky němu se komfort jízdy významně zvýší, kromě toho se ale sníží zdravotní rizika spojená s příliš vysokou hlučností kabiny.

Proč je jízda autem hlučná?

Řidič nebo jeho spolujezdci jsou při jízdě vystavováni působení hluku, který do interiéru proniká z vícero směrů. V první řadě je jeho zdrojem motor, alespoň ten spalovací. Majitelům elektromobilů tento problém s hlučností motoru prakticky odpadá, ti ostatní ale budou muset napřít svoji snahu právě sem.

Kromě motoru je v interiéru slyšet i samotná jízda. Při pohybu pneumatik po vozovce je generován poměrně výrazný hluk, který proniká do kabiny především přes podlahu vozu. Zapomenout nesmíme ani na zdroje hluku, jež se nachází mimo auto, mezi ty se počítají další vozidla na vozovce, sirény, klaksony apod.

Ticho je lék

Známé pořekadlo říká, že „ticho léčí“. Ve skutečnosti se v něm skrývá velká pravda. Asi nikoho nepřekvapí, že skutečně intenzivní hluk může poškodit lidský sluch. Kde by se ale v autě vzal takhle intenzivní hluk? S hlukem to není tak jednoduché. Je totiž schopný poškodit náš sluch nejen jako krátký, velmi silný akustický impuls, ale i při dlouhodobém působení. A platí to pro zvuky silné, stejně jako slabé.

V první řadě může dlouhodobé poslouchání nadměrně hlasitých zvuků, které sice nikomu neprorazí ušní bubínek, ale lidské ucho na ně není stavěné. A k tomu je ve chvíli, kdy si nadměrně zvýšíte hlasitost autorádia ve chvíli, kdy chcete přehlušit hukot pneumatik, opravdu jen kousek.

Druhá věc je potom tzv. zvukový smog. Jedná se o směs všemožných zvuků, které musí náš sluchový systém neustále vnímat. Jeho časté a dlouhodobé působení vede k nejrůznějším problémům od nespavosti nebo depresí až po ztrátu soustředění. A aby toho nebylo málo, lékařské studie prokazují dokonce souvislost mezi dlouhodobým působením nadměrného hluku a zvýšenou pravděpodobností vzniku celé řady kardiovaskulárních chorob.

Odhlučnění auta

Kompletní odhlučnění auta má tedy pozitivní vliv i na lidské zdraví, o pohodlí při jízdě ani nemluvě. Rozhodně se proto vyplatí o této úpravě přemýšlet – obzvlášť když si cenu odhlučnění vozu můžete spočítat díký chytrému 2D konfigurátoru odhlučnění.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.