Vyberte možnost Stránka

Jak správně dýchat při běhání?

Jak správně dýchat při běhání?
Rate this post
!AdSense – before contentZačali jste běhat, ale vaše první pokusy skončili pícháním v boku? Ještě než dáte celé běhání “k ledu“, zkuste ještě jednou vyběhnout a tentokrát se zaměřit na dýchání. To je totiž nejdůležitější činnost při běhu!

Špatné dýchání při běhání způsobuje píchání v boku, se kterým se setkávají především běžci-začátečníci. Přitom dýchat správně není nic obtížného, z počátku jen trochu nezvyk.

Aby se vám běhání nezprotivilo, je třeba udržovat rytmus dýchání

Ať běžíte pomalu nebo rychle, poměr mezi nadechováním a vydechováním by měl být stále stejný. Dodržováním správného způsobu dýchání se vám bude lépe i snáz běhat.

 

Naučte se dýchat pomocí jednoduchého cvičení

Můžete se postavit nebo posadit, jak vám to vyhovuje více. Poté se alespoň 3x přirozeně nadechněte a přemýšlejte u toho a sledujte svůj trup. při nádechu se vám rozšiřoval hrudník nebo břicho? Nadzvedávání hrudníku je častější možností, bohužel je to však špatně.

Klíčem ke správnému způsobu dýchání je používání břicha. Díky tomu dostanete do těla mnohem více kyslíku, respektive maximální možné množství. Více kyslíku využijete pro větší výkon při běhu.

Pomocí jednoduchého dýchacího cvičení se naučíte, jak používat břicho. 

Lehněte si na záda a svou dlaň s roztaženými prsty položte na břicho. Následně se zhluboka nadechněte, dlaň se vám musí nadzvednout, hrudník by se měl pohnout jen minimálně. S výdechem by dlaň měla klesat. Tento postup opakujte několikrát alespoň dvakrát denně. Opakováním se vám tento způsob dýchání dostane do podvědomí a při běhu jej budete používat automaticky.

Čím více kyslíku v těle, tím více ho mohou plíce absorbovat a roznést do krve a svalů, kde je kyslík nejvíce potřeba.

Dýchat pusou nebo nosem?

Každý začátečník by měl umět dýchat nosem, i když je to zpočátku náročné a nezvyklé. Ovšem díky dýchání nosem udržíte klidný rytmus dýchání a především v zimě snížíte riziko nachlazení. Pokročilejší běžci si mohou dovolit dýchat současně nosem i ústy.

Čtěte také, jak zapojit mazlíčka do běhu: Canicross – Sport, který si zamilujete vy i váš pes!

Poměr nádech, výdech

Ideální varianta je poměr 2:2, kdy jako běžec uděláte dva kroky, při kterých se nadechnete a při dalších dvou krocích vydechnete. U pomalejšího běhu může být poměr 3:3 nebo 4:4.

Nenechte si pícháním v boku běh zprotivit, zapracujte na svém dýchání a začněte si tento přirozený pohyb užívat. Pokud vás stah bráníce (nebili píchání v boku) přece jen zaskočí, pak přejděte z běhu do chůze, prodýchejte se, uklidněte tělo a po chvíli se opět rozběhněte.

Počítáním nádechů, výdechů a kroků, se brzy naučíte dýchat, tak jak se dýchat má. 

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.