Vyberte stránku

GLOCK subcompact, standard, compact či sport? Vyznáte se ve zbraních?

GLOCK subcompact, standard, compact či sport? Vyznáte se ve zbraních?

Ti, kdo se se o zbraně zajímají, GLOCK rozhodně dobře znají, a to včetně kategorizace a dělení podle velikostí. Každý ale někdy začínáme, a tak začátečníci určitě ocení malé představení této oblíbené zbraně a pár slov k její kategorizaci.

Přestože GLOCK pochází z rakouské zbrojovky, založené Gastonem Glockem až v roce 1963, jde o notoricky známou zbraň. Není se čemu divit. Pistole GLOCK se velice rychle stala oblíbenou zbraní pro sebeobranu. V Americe je jednoznačně nejrozšířenější zbraní. V oblibě je však i u branných složek po celém světě. Včetně rakouské armády. Ta hledala v roce 1980 náhradu za své zastaralé zbraně ještě z druhé světové války. Na novou pistoli měla skutečně široké požadavky. Proto GLOCK vyvinul svůj model GLOCK 17, aby celkem 17 specifikovaných kritérií pro novou zbraň splnil. Pistole se tak dostala nejen do rakouské armády, ale stala se služební zbraní rovněž v Norsku, ve Švédsku a získala i NATO certifikaci.

Postupně bylo vyvinuto několik generací této úspěšné pistole. GLOCK charakterizuje především polymerový rám a částečně předepnutý bicí mechanismus. Přímoběžný úderník s integrovaným zápalníkem je zcela skrytý.

GLOCK subcompact

Model GLOCK subcompact je ideální zbraní pro skryté nošení a je nejmenším z modelů této zbraně. Modely se označují čísly: 26, 27, 29, 30, 39, 30, 33, 42 a 43. Perfektně se hodí zejména pro sebeobranu.

GLOCK standard

Samonabíjecí pistole GLOCK standard je využívána především jako služební zbraň a hodí se rovněž pro akční střelbu. Prodává se pod modelovým označením: 17, 18, 20, 21, 31 a 37. Někdy se označuje i jako „full size“. Jde o GLOCK, který se hodí pro vojenskou a policejní práci, ale rovněž pro sebeobranu a sportovní střelbu. Je však větší a už se nehodí pro skryté nošení uvnitř oděvu. Nosí se v pouzdru.

GLOCK compact

Model GLOCK compact, označovaný rovněž jako „kompakt“, patří mezi lehčí a kratší pistole. Přesto však umožňuje plný úchop. Zásobník je menší. Modely se označují čísly: 19, 23, 25, 32 a 38. Opět jde o zbraň určenou pro skryté nošení. Hodí se jak pro sebeobranu, tak pro služební účely.

GLOCK sport

Modely zbraní GLOCK sport, označovány též jako „competition“, jsou určené pro závodní a sportovní střelbu. Jsou charakteristické delší hlavní a rovněž vzdálenost mezi mířidly je větší. Zbraň bývá označena čísly: 34, 35 a 41.

Co možná nevíte o zbraních GLOCK

GLOCK pistole jsou v Americe natolik populárními, že označení GLOCK se stalo synonymem pro černou pistoli obecně. GLOCK pistole se staly hitem mezi rappery a jsou doslova módním doplňkem, který pronikl i do velkého množství textů písní. Tyto pistole jsou ale oblíbené i policejními složkami v USA. Odhaduje se, že až 60 % agentů americké FBI je vybaveno právě těmito zbraněmi. Řada lidí se domnívá, že plastové tělo zbraně ji neprozradí na detektoru kovů. To však není pravda, protože většina těla zbraně je kovová.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.