Vyberte možnost Stránka

Co jsou to archivní vína?

Co jsou to archivní vína?
Rate this post

Podle ročníku vína poznáte rok sklizně hroznů. Samotný ročník bývá zpravidla vytištěn na přední straně láhve, přičemž takové číslo vám prozradí, kdy hrozny dozrály. Pravděpodobně si to ani neuvědomujete, ale ročník určuje kvalitu láhve či specifikuje chuť a vůni.

Kvalita vína

Podle ročníku rozpoznáte kvalitu ještě předtím, než víno vůbec ochutnáte. Chuť, vůně, textura i buket jsou ovlivněny povětrnostními a klimatickými podmínkami během konkrétního vegetačního období. Vzhledem k tomu, že vám ročník prozradí, v jakém roce se hrozny sklízely, přesně rozlišíte takzvané dobré a špatné roky sklizně. Velice lahodné je třeba archivní víno 1990.

Archivní víno

Víno může být za ročníkové označeno tehdy, pokud ho tvoří z 75 až 95 procent stejná úroda hroznů. Znamená to tedy, že minimálně tři čtvrtiny láhve pocházejí z hroznů vypěstovaných ve stejnou dobu, ovšem neznamená to, že se jedná o stejné odrůdy. Archivní víno 1983 tak může obsahovat několik odrůd hroznů, ovšem jejich společným rysem je, že byly dané odrůdy sklizeny ve stejném roce.

O tom, jestli je ročník dobrý, rozhoduje několik proměnných. Nezapomeňte však na to, že každý má subjektivní pohled na věc, a proto vaše preference se nemusí shodovat s tím, co odborníci označují za skvělý ročník. Sommeliéři se při hodnocení vín zaměřují na:

  • podmínky vegetačního období,
  • slunce podporující pomalé a stabilní dozrávání hroznů,
  • teplotu.

Kde koupit archivní víno?

Pokud si chcete koupit archivní víno, podívejte se do nabídky internetového obchodu Wineme.cz, kde narazíte na vskutku různé excelentní ročníky. Sáhněte třeba po francouzském vínu z roku 1984 anebo si vychutnejte archivní láhev z roku 1989. Záleží pouze na vás, jaký druh vás nejvíce láká. Archivní víno je ideální i jako dárek k nějaké životní události či jubileu.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.