Vyberte možnost Stránka

Alergiky se nerodíme, stáváme se jimi

Alergiky se nerodíme, stáváme se jimi
Rate this post

Hojně rozšířeným omylem většinové populace je domněnka, že se jako alergici již narodíme. Není tomu zcela tak. S dispozicemi alergika kvůli dědičnosti sice na svět přicházíme, nicméně až v přímém kontaktu s alergenem samotná alergie vzniká. A mimochodem. I když nikdo z vaší rodiny alergií netrpěl, existuje až 10% riziko, že právě vy alergik prostě budete.

Co je alergie a proč se vyskytuje stále častěji?

Alergie je, zjednodušeně řečeno, přecitlivělost organismu na běžně se vyskytující látky. Mezi nejznámější alergeny pak patří pyly, plísně, zvířecí srst, roztoči a určité potraviny. Hojně se vyskytuje alergie i na hmyzí bodnutí či léky.

V současné době trpí nějakým druhem alergie mezi 20 – 30 % lidí. Číslo se neustále zvyšuje. Stojí za tím především zhoršující se stav životního prostředí, náš způsob stravování, ale i samozřejmě dědičnost. Sklon k vzniku alergie díky genetickým dispozicím se odborně nazývá atopie. Zajímá-li vás, zda třeba vaší ratolesti hrozí, že se z něj v průběhu života stane alergik, vězte, že pokud rodiče dítěte trpí stejným typem intolerance, riziko je až 70%. Pakliže je alergik pouze jeden z rodičů, pravděpodobnost komplikací způsobené přecitlivělostí se rovná 40 %. Za předpokladu, že rodiče sice alergici nejsou, ale sourozenec dítěte ano, vzniká i v tomto případě vyšší riziko výskytu alergie.

Základem k optimální léčbě je správná diagnostika na alergologii

Jestliže se u vás nebo vašeho dítěte objeví kožní ekzémy či vyrážky, zpozorněte. Stejně tak zduření nosní sliznice. Výjimkou není zarudnutí, otoky očí. Dále zúžení průdušek až asthmatický záchvat. V takových situacích je na místě vyhledat lékaře – alergologa. Prostřednictvím pohovoru se zjišťuje výskyt alergií v rodině, projevy alergie u vás nebo vašeho dítěte. Následují odběry krve, v níž se prostřednictvím testů zaměřuje pozornost na přítomnost IgE, což jsou imunoglobuliny, jejichž zvýšené hodnoty se objevují právě u alergií. Komplexní alergologické vyšetření bývá doplněno o kožní testy k určení konkrétního typu alergie.

Alergii lze léčit, nebo její projevy alespoň zmírnit

Ačkoliv si řada lidí myslí, že alergii nelze vyléčit, jsou případy, kdy se to podaří. Napomáhá tomu imunoterapie, která spočívá v zavádění do těla v daný alergen v malém množství tak, aby si na něj organismus člověka zvykl a přijal ho. Obecně se však alergie léčí prostřednictví antihistaminik a lokálních léků. Zmírnit nežádoucí projevy pak lze samozřejmě omezením kontaktu s alergenem na minimum, ideálně jeho úplné vyřazení ze života.

Prášky na alergii slouží jejich uživatelům v případě, že jsou přesně dodrženy pokyny uvedené v příbalovém letáku. Věnujte pozornost správnému dávkování. Liší se v závislosti na věku uživatele. Seznamte se i s možnými nežádoucími účinky, ať nejste nepříjemně překvapeni.

 

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.