Vyberte možnost Stránka

Jak sladit boty s barvou obleku?

Jak sladit boty s barvou obleku?
Existuje nepřeberné množství článků v časopisech pro ženy o stylu, kombinacích a o tom, jak být in. Bohužel pro pány, stále není tolik informací o tom, jak se jako gentleman strojit, a jak na to, aby vám to slušelo.

Kvalitní pánské boty a oblek

Dnešní článek proto bude věnován tomu, jak sladit boty pánské s oblekem tak, abyste vypadal jak z módního časopisu a nedopustil se nějakého módního faux pas.

Jak se oblékat jako pravý gentleman?

Sice v době protikoronavirových vládních opatření není snadné nakupovat módní boty, ale existuje spousta obchodů, které mají kromě kamenných poboček i online shop, a tak si budete moci ty pravé pánské boty pořídit z pohodlí domova. Skvělým tipem je například obchod CCC. Rádi vám v online obchodě poradí s výběrem té správné velikosti, takže nemusíte mít strach, že vám boty po objednání nebudou.

“Černé boty se hodí k jakémukoli obleku, protože černá je neutrální …”

To byla asi jediná rada, kterou vám předal tatínek, abyste ušetřil za barevnou obuv, že? Ono kdysi těch bot ani na výběr nebylo tolik, ale dnes je doba úplně jiná a navíc, černé boty se například nehodí k hnědým oblekům, to je módní peklo.

Černá, hnědá a vínová

Tyto barvy obuvi nejlépe ladí s oblekem, jehož barva je:

 • námořnická modrá
 • světlá nebo středně šedá
 • tmavě šedá
 • hnědá
 • černá

Pozor: Špinavé boty mohou zničit dojem z celého outfitu!

Námořnická modř

Obleky v námořnické modré jsou velmi oblíbené. Skvěle k němu padne obuv:

 • černá
 • hnědá
 • vínová

Tmavě modrá se pohodlně hodí ke všem třem hlavním barvám kvalitní pánské obuvi.

Proč zvolit modrý oblek? Modrá vyzařuje důvěru, moudrost a odpovědnost. Působí na lidi klidným až uklidňujícím dojmem.  To vysvětluje, proč velké společnosti začleňují do designu loga nějaký odstín modré barvy. A návrháři interiérů často používají při plánování uspořádání firemních kanceláří nádech modré. Zdá se, že modrá podporuje produktivitu. Protože je snadné nakombinovat tmavomodrý oblek s většinou kožených bot – je to nejlepší barva obleku na pracovní pohovor. Pomůže vám vypadat sebevědomě a vyrovnaně hned na první pohled.

Jediné, co si musíte pamatovat, je, že existují jemné způsoby, jakými ovlivňuje barva bot „look“ celého oblečení:

Černé boty = formální, „pracovité“

Hnědá = uvolněnější, pružnější

Burgundy, vínová = hravější,kreativnější

Šedé obleky

Kompatibilní barvy obuvi:

 • Černá
 • Hnědá
 • Vínová

Šedé obleky jsou méně formální než tmavomodré obleky, ale pokud jde o flexibilitu, jsou si podobné. Můžete je efektivně spárovat se všemi třemi nejoblíbenějšími barvami obuvi. Nejsou ideální pro důležité pracovní schůzky (protože jsou spíše neformální). Ale jsou v pořádku v kancelářích, kde se obleky nosí s „uvolněným“ oblečením. Konkrétně pro středně šedé obleky – černá by byla nejlepší volbou pro vaše boty, když máte na sobě bílou košili s kravatou.

Hnědé a vínové boty z šedého obleku udělají spíše neformální  vzhled – a fungují nejlépe ve spojení se vzorovanou košilí a jednobarevnou kravatou.

A pak máme světle šedé obleky, které opravdu dobře vypadají na jarním a letním oblečení. Čím světlejší je odstín šedé, tím snazší je aplikovat do obleku vzory (například rybí kost) – protože vzory lépe vyniknou.

Světle šedá je také nejprodávanějším odstínem šedé – takže ji můžete použít k rozbití monotónnosti obvyklých outfitů, když se účastníte večírků nebo událostí v teplejších měsících.

Tmavě šedé obleky

Kompatibilní barvy obuvi:

 • Černá
 • Karmínová / vínová

Vyhýbejte se:

Hnědé barvě obuvi

Tmavě šedé obleky vypadají s hnědými botami komicky, tak se jim vyhněte obloukem.

Tmavě šedá je barva, která je téměř stejně univerzální jako tmavě modrá – ale má tendenci dodat nositeli trochu větší zralost a více zkušeností.

Obyčejné černé boty jsou v tomto případě nejlepší volbou. Tmavě vínová však také dělá skvělou službu pro tmavě šedý oblek, který je „uvolněný“, ale působí více nóbl.

Hnědé obleky

Kompatibilní barvy obuvi:

 • Hnědá
 • Karmínová / vínová

Vyhněte se:

Černé obuvi

Vím, asi by vás zajímalo, proč funguje hnědo-hnědá kombinace. Pravdou je, že hnědé obleky se hodí k většině hnědých bot. Potřebujete pouze viditelný rozdíl mezi odstíny bot a obleku. Pokud se obě hnědé zdají stejné, celý outfit bude vypadat nudně.

Obecně platí, že je lepší, aby hnědé boty byly tmavší než hnědý oblek (což přitahuje pozornost na obuv).

Ale nejdůležitější věcí je jasný kontrast. A to snadněji poskytují boty vínovébarvy.

Hnědé obleky jsou tradičně považovány za akademické nebo neformální. I když tento pohled částečně změnil bývalý americký prezident Ronald Reagan (který tyto obleky často nosil).

Černé obleky

Kompatibilní barvy obuvi:

Černá

Vyhněte se:

 • Hnědé
 • Karmínové / vínové

Párujte černý oblek pouze s černými botami. Jakákoli jiná barva obuvi s černým oblekem bude vypadat příliš neformálně.

Černý oblek s černými botami se hodí na formální akce:

 • Black-tie party
 • Pohřby
 • Svatby
 • Promoce

Průměrně muž nejlépe využije tmavě šedé a tmavě modré obleky, jsou nejvhodnější pro nejvíce příležitostí.

Vždy budou existovat výjimky v závislosti na místních zvyklostech, účastnících události nebo dokonce na vašem životním stylu nebo reputaci. Ale výjimek není jich tolik, takže pravděpodobně budete potřebovat klasická komba, která fungují.

Náš tip: Vždy dbejte na to, aby ponožky byly v barvě nohavic kalhot. Jakékoliv barevné ponožky jsou z hlediska etikety nepřípustné.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Nová online půjčka od českého poskytovatele

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.