Vyberte možnost Stránka

Jak dlouho musí zaměstnavatel uchovávat lékařské posudky o zdravotní způsobilosti

Jak dlouho musí zaměstnavatel uchovávat lékařské posudky o zdravotní způsobilosti
Rate this post

Zaměstnavatel má směrem ke svým zaměstnavatelů řadu povinností. Jednou z nich je zajištění tzv. pracovnělékařských služeb. O jaké služby se konkrétně jedná, jak dlouho je nucen uchovávat patřičnou dokumentaci a především, kde mu s ní maximálně pomohou? Otázky na tyto odpovědi najdete v následujícím článku.

Každý zaměstnavatel je povinnen poskytnout svému zaměstnanci tzv. pracovnělékařské služby. Zároveň ho musí obeznámit, jaká bude nucen absolvovat vyšetření, očkování a preventivní prohlídky. Součástí pracovnělékařských služeb většinou bývají preventivní prohlídky a celkové hodnocení zaměstnancova zdravotního stavu za účelem zjišťování zdravotní způsobilosti nutné k výkonu práce. Nezřídka však zahrnují také poradenství a celkovou osvětu na téma ochrana zdraví při výkonu pracovního povolání, kurzy první pomoci a hodnocení vlivu konkrétních pracovních podmínek na zdraví.

Obsah článku

Školení BOZP a PO

Tímto však povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance zdaleka nekončí. Zaměstnanec je například povinen do určité doby po nástupu na nové pracoviště absolvovat několik povinných školení. Mezi základní patří školení BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a PO (požární ochrana). Nastavení systému plnění těchto legislativních povinností a zpracování veškeré dokumentace můžete svěřit například společnosti PREVENT. Konkrétně jejím chytrým a efektivním e-learningovým platformám EDUNIO a INSTRUKTOR. Ty tak mohou fungovat i jako váš koordinátor BOZP.

Vedení dokumentace, audity a preventivní kontroly

Společnost PREVENT jde ale ještě dál. Zaměstnancům a jejich zaměstnavatelům nenabízí jen pouhá školení, ale i další služby, jako jsou zpracování a vedení předepsané dokumentace, pravidelné audity a preventivní kontroly BOZP. Zaměstnavatel je totiž povinen pravidelně kontrolovat úroveň BOZP. I tato prověrka BOZP je uzákoněná a pro zaměstnavatele tudíž povinná. Výhodou je, že tato školení (a spoustu dalších) je dnes možné absolvovat online, tedy v době i čase, který zaměstnancům vyhovuje a v podstatě tak nemusí nijak zasahovat do pracovní doby.

Vše v jedné aplikaci

PREVENT samozřejmě zaměstnavatelům nabízí i komplexní servis v oblasti zmíněných pracovnělékařských služeb. Ten zahrnuje nabídku specializovaných ordinací bez čekání a nemocných pacientů, automatickou organizaci pracovnělékařských prohlídek ve speciální aplikaci stejně jako kompletní poradenství a dohled na pracovišti.

Osobní spis zaměstnance

Abychom opověděli na otázku vznešenou v titulku tohoto článku. Konkrétní dobu, po kterou je zaměstnavatel povinen dokumenty a posudky z precovnělékařských prohlídek uchovávat, neexistuje. V Zákoníku práce konkrétně stojí, že: „zaměstnavatel má právo vést osobní spis zaměstnance obsahující písemnosti, které jsou nezbytné pro výkon práce v základním pracovněprávním vztahu.“ Od kdy by tento osobní spis měl být zaměstnavatelem veden stejně jako, kdy by měl být ukončen, to už v Zákoníku práce stanoveno není.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.