Vyberte možnost Stránka

Co jsou offshore společnosti a jak fungují v praxi

Co jsou offshore společnosti a jak fungují v praxi
Rate this post


I občan tuzemska může jednoduše podnikat ze zahraničí. Co znamená pojem offshore a proč má tento způsob podnikání v praxi mnoho výhod?

Co jsou offshore společnosti

Definice tohoto pojmu je jednoduchá: Offshore společnost je taková, která je registrována v zahraničí, ale podniká fakticky na území jiného státu.

Tento termín se v praxi chápe většinou specifičtěji, než že se jedná o jakoukoli společnost, která někde podniká, ale sídlí formálně jinde. Podnikatelé mají pro takto vedené sídlo offshore společnosti většinou jeden konkrétní důvod, ačkoli samozřejmě motivací mnohých je i to, že například přesun výroby do jiného státu může snížit náklady. Společnosti sídlí v tzv. daňových rájích.

Ročně se jedná dokonce o desítky tisíc takových případů. Jen čísla v tuzemsku loni ukazovala na více než 12 000 těchto podniků. Výrazným způsobem přispěl k rozmachu tohoto typu podnikání také internet, často si zde o licenci žádají provozovatelé virtuálních kasin.

Kontroverzní daňové ráje

Mezi daňové ráje patří země jako Bahamy, Barbados nebo Belize, z evropských států je to například Kypr nebo Gibraltar. Jako daňový ráj označujeme tu lokalitu, která nabízí výhodné daňové prostřední. Dividendy se v případě těchto zemí nemusí danit, stejně tak bývá podnikatel osvobozen od daně z příjmu. Záleží na tom, jakou jurisdikci si klient vybere.

Jak vyplývá z předchozích odstavců, podnikatelé tuto možnost využívají ve velké míře. Ostatně podnikání prostřednictvím daňového ráje, jakkoli může tento krok být vnímán mnohými kontroverzně, je v podmínkách daňové legislativy naprosto legální.

O daňový únik se nemůže jednat, protože ten je definován jakožto záměrné vyhýbání se jasně stanovené povinnosti. V tomto případě je ale vždy daňová povinnost dané společnosti splněna dle zákonů daného státu.

Podnikatelé daňové ráje využívají nejen z výše uvedeného důvodu. Dalším důvodem jsou celkově příznivější podmínky pro podnikání a zejména stabilní právní prostředí. Podmínky mohou být v závislosti na konkrétním státu nastaveny velmi liberálně.

Jednou ze zásadních výhod fungování offshore společností v daňových rájích je také možnost zachování anonymity. Vlastnická struktura podniku nebývá veřejná a stejně tak lze v rámci offshore bank založit i anonymní bankovní účet. Soukromí vlastníka (potažmo i jemu nejbližších osob) je dokonale chráněno.

Jak na založení offshore společnosti

Jak probíhá založení takové firmy? Předcházet by mu měla důkladná analýza, zda je vůbec pro potřeby rezidenta EU tento typ podnikání vhodný. Jestliže ano, lze společnost založit. Nutná je kvalitní znalost právního prostředí. Například citovaný Kypr vyžaduje povinnou účetní závěrku, další státy definují jiné povinnosti.

Offshore společnost je možné založit pouze prostřednictvím registrační agentury, která v dané zemi zastupuje obchodní registr a je státem licencovaná. Jednou z registračních agentur je Parker & Hill Inc. Tým odborníků je připraven Vám poradit. Konzultace jsou bezplatné. Kontaktuje nás přes www.parkerhill.cz.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.