Vyberte možnost Stránka

Jak se vybavit na zimní turistiku?

Jak se vybavit na zimní turistiku?
Rate this post

 

Jakému sportu jste se začali věnovat během pandemie? Běhu, běžkování nebo snad cyklistice? Poslední dva roky poznamenané lockdawny a restrikcemi způsobily, že lidé začali ve velkém opět chodit do přírody a věnovat se různým individuálním sportům. 

Mezi ně patří i zimní turistika. To je skvělá zpráva, ale na druhou stranu často chodí do hor špatně vybavení a nedostatečně informování jedinci. To je velmi nebezpečné. Pokud i vás zlákalo kouzlo zimní turistiky, pořádně se na ni připravte.

Obsah článku

Cestu si dobře naplánujte

Ještě předtím, než vyrazíte, pořádně si vyhledejte a naplánujte trasu. I když je to lákavé, ze začátku se určitě nevydávejte na žádné velké túry. Spíš si naplánujte kratší trasu, díky které vyzkoušíte veškeré své zimní vybavení. Zjistíte také, jak jsou na tom vaše fyzické síly.

Nezapomeňte si vždy zaznamenat telefonní číslo na místní horskou službu. Případně si nainstalujte do mobilu jejich aplikaci, pokud je k dispozici, což pomůže záchranářům při vaší případné záchraně. Sledujte lavinové nebezpečí a další výstrahy, které většinou najdete také na stránkách horských služeb. Informace české Horské záchranné služby najdete zde.

Pokud chcete být v klidu, nezapomeňte ani na úrazové pojištění. Vždy si ale pořádně vyberte takové, které pokryje náklady na případný úraz během zimní turistiky. Ujistěte se také u své pojišťovny, zda nepotřebujete nějaké další cestovní připojištění do zahraničí

Oblečení je třeba vrstvit

Zima už sice pomalu končí, ve vysokých horách to ale může znamenat velmi proměnlivé a nebezpečné počasí. Správné zimní oblečení na turistiku je proto velmi důležité. Na tlusté lyžařské zimní bundy a oteplovačky zapomeňte, spíš si vezměte vícero skladnějších vrstev – funkční prádlo, funkční trička, flísové mikiny, vesty, bundy.

Zdroj: Unsplash.com

Při výstupu vám může být teplo, to budete vrstvy rádi odkládat. Když si budete dávat pauzu, zase si všechny vrstvy raději oblečte. Dobré je mít v batohu i nějaké náhradní funkční prádlo, ponožky.

Samozřejmostí jsou turistické rukavice. Opět byste měli mít dvoje, kdybyste jedny propotili. Na krk si dejte turistický šátek, na hlavu funkční čepici. Druhou můžete mít opět v batohu. 

Boty nesmí pustit vodu dovnitř

Ve vysokých horách musíte mít kvalitní a vhodné boty po celý rok, ale v zimě je jejich výběr ještě náročnější. Určitě musí být vysoké nad kotníky, pevné a hlavně voděodolné. Právě v tomto aktuálním období už může být sníh dost mokrý a vaše pohory tak dostanou pořádně zabrat. Důležitá je také pevná podrážka. Pokud jste začátečníci, s výběrem bot si určitě nechte poradit v nějakém specializovaném obchodě.

Zdroj: Pexels.com

 

Nezapomeňte na mačky, které si nasadíte na boty v případě tvrdíšího či zledovatělého povrchu. To je část vybavení, která často zimním turistům chybí, což může vést k fatálním následkům. Na boty a kalhoty byste si ještě měli dát návleky, které brání sněhu dostat se do vašich bot shora.

Nezapomeňte na zdánlivé drobnosti

Dnes jsme zvyklí, že máme mapy v mobilu. Vy si s sebou ale vždy určitě vezměte také papírovou mapu. Technika vás může zradit. Pokud tomu ale chcete předejít, vezměte si například externí powerbanku, díky které si v případě nouze mobil dobijete. 

 

Důležité jsou také teleskopické hůlky vhodné do sněhu, případně cepín.

 

Zdroj: Unsplash.com

 

V batohu by vám neměl chybět teplý čaj v termosce, nějaké jídlo, energetické tyčinky, flapjacky či sušené maso. Zkušenější turisté dokonce s sebou nosí skladný vařič. Dobré je mít něco na sezení, třeba podsedák ustřižený ze staré karimatky.

Často lidé zapomínají na čelovku. Teď už se sice stmívá později, ale ve vybavení by vám neměla chybět nikdy. Před výpravou se ujistěte, zda je plně nabita.

A nezapomeňte! Raději choďte na túry alespoň ve dvojici a vždy informujte své blízké, kam máte namířeno.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.