Vyberte stránku

Staráte se o své auto? Pak nezapomeňte na čištění DPF

Staráte se o své auto? Pak nezapomeňte na čištění DPF
Staráte se o své auto? Pak nezapomeňte na čištění DPF
5 (100%)
celkem 2 hodnocení

Pokud máte v garáži automobil, zcela jistě se mu věnujete. Minimálně řešíte jeho pravidelný úklid a mytí. Určitě také víte, kdy je zapotřebí jet na technickou kontrolu, vyměnit olej a případně řešit revizi klimatizace. Ke každému vozu se zkrátka vztahuje spousta různých činností. Vlastníte-li auto s naftovým motorem, nevyhnete se ani jedné specifické činnosti. Ano, jedná se o kontrolu DPF. Ani netušíte, že něco takového ve vašem autě existuje, anebo jste o čištění nic neslyšeli? Pak jste na správném místě, nepřestávejte číst!

Máte v autě DPF filtr?

Mnozí se o tomto zařízení dozví až v momentu, kdy jim začne svítit kontrolka DPF na palubní desce. A to často ještě tápou a zjišťují si, co ono světýlko znamená. DPF obecně disponují vozy vyrobené po roce 2004. Samotná zkratka pochází ze sousloví Diesel Particulate Filter a jde o součást výfuku. Jeho hlavním posláním je zachytávat mikročástice, které se nestihnou spálit. Jedná se o rakovinotvorné částice, jež se dostávají do ovzduší. DPF má omezenou životnost. Ta je čistě individuální a každý majitel vozu přistupuje k čištění DPF jindy.

Regenerace DPF

Jestliže se ve vašem autě tento filtr nachází, je třeba na něj myslet. U starších vozů se filtr pevných částic regeneruje při vyšších rychlostech. Mnohdy stačí, když vyrazíte na dálnici a jedete konstantně vyšší rychlostí. Jde o takzvanou pasivní regeneraci. Tento způsob čištění filtru pevných částic spočívá v zahřátí na 300 – 350 stupňů Celsia. V tomto momentu se začnou vypalovat nespálené částice.

Profi čištění je mnohdy nezbytné

Ne vždy se podaří DPF vypálit. Všeobecně se v určitých fázích doporučuje jeho strojové vyčištění, případně výměna. Ta je ovšem neskutečně drahá, cena nového zařízení se pohybuje v rámci několika desítek tisíc korun. I proto někteří majitelé vozů realizují odstranění filtru pevných částic, čímž se vystavují riziku, že neprojdou STK. Profi čištění je třeba řešit u odborníků. Do filtru se nesmí nijak neodborně zasahovat. Jestliže si půjčujete vůz od specialistů, filtr bude mít v pořádku. Zadáte-li do vyhledávače půjčení dodávky Ostrava, můžete si být jistí, že vám daná společnost nabídne ty nejlepší vozy s čistým filtrem pevných částic.

O autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

Mužskýstyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!