Vyberte možnost Stránka

Jak využít v podnikání rekuperaci tepla

Jak využít v podnikání rekuperaci tepla
Rate this post
!AdSense – before contentRekuperace tepla přináší využití bezplatně získané energie, snížení podnikatelských nákladů i nároků na instalovaný příkon zdroje tepla. A díky odvodu tepelné zátěže také zlepšení pracovního prostředí pro zaměstnance.

Abyste i Vy mohli těžit z výhod rekuperace neboli zpětného získávání tepla, nemusíte mít zrovna velký průmyslový provoz. Stačí restaurační kuchyně, administrativní nebo dílenské prostory, prostě běžný středně velký podnik.

Optimální zařízení pro zpětné získávání tepla ze vzduchu i vody je tepelné čerpadlo, které využívá odpadní teplo až do 42 stupňů a dodává vodu s teplotou od 55 do 90 stupňů. Specialistou na zavádění rekuperačních jednotek s rozsáhlými zkušenostmi je společnost GT Energy. Mezi zdroje odpadního tepla, které používá, patří:

 • důlní vody
 • chlazení piva v minipivovaru
 • chlazení serverů
 • chlazení vstřikovacích listů
 • odpadní bazénová voda
 • odpadní vzduch svářecích strojů
 • řízené kvašení vína
 • sklepy, ve kterých zrají sýry
 • splaškové kanalizace hotelu
 • větrací vzduch kancelářských budov
 • voda prosakující přehradní nádrží

Úspory a návratnost investice do rekuperace

Pro úspěšnou rekuperaci v podnikání je důležitý zejména rozdíl mezi teplotou zdroje odpadního tepla a potřebnou teplotou topné vody, kterou tepelné čerpadlo vyrábí. Praxe potvrdila, že čím je rozdíl těchto teplot menší, tím je zařízení ekonomicky efektivnější.

Dalším klíčovým parametrem je doba provozu rekuperace. Je-li rekuperace v provozu neustále (například ohřev vody v třísměnných provozech), pohybuje se její návratnost jen v řádech měsíců. Nutné je i to, aby se rekuperovaná energie odebírala nedaleko zdroje odpadního tepla.

Rekuperace odpadního tepla – příklady z praxe

Rekuperaci odpadního tepla využívá v podnikání například Madeta Český Krumlov nebo Obchodní centrum Chodov v Praze, které pronajímá plochy o výměře 100 000 m². V tomto podniku tepelné čerpadlo voda/voda odebírá teplo z okruhu chladící vody a ohřívá teplou vodu v zásobníku. Teplota primárního okruhu se během roku pohybuje od 6 do 25 stupňů a výstupní teplota vody z tepelného čerpadla je až 68 stupňů.

Tepelné čerpadlo zde funguje mimořádně efektivně – jako zdroj chladu i tepla.

!AdSense – after contentO autorovi

redaktor

O všem možném pro Vás píše tým z internetového magazínu www.muzskystyl.cz

O nás

 

MužskýStyl.cz už od roku 2013 pravidelně přináší novinky ze světa pánské módy, oblékání, vztahů a žen, zdraví a sportu, dobrého jídla a pití, zábavy, bydlení, financí a další zajímavá témata, která každému správnému gentlemanovi nesmí uniknout. Mužský styl udává styl, trendy tak, abysme my chlapi šli s dobou, která se mění ze dne na den. Avšak my jdeme s dobou a nic nás nezastaví!


Chceš moderní hodinky s chytrými funkcemi? Stylové Apple Watch SE 2022 jsou tu pro tebe!

Styloví muži, potřebují občas vypadnout s partou a strávit volný víkend někde na chatě. Ideální příležitost na pánskou jízdu je podzimní vinobraní. Skvělou párty zažijete, když si najdete ubytování na Jižní Moravě v pěkném vinném sklípku, kde se dobře najíte, pobavíte a navíc otestujete kvalitní vínka při degustaci. Pokud vinobraní nestihnete, rezervujte si chaty na Silvestra, kde s partou oslavíte příchod nového roku a k tomu si v případě vhodných sněhových podmínek výborně zalyžujete.