Vyberte možnost Stránka

České biatlonové „žně“

Rate this post
!AdSense – before content

Již před zahájením olympijských her v Soči se očekávalo, že by čeští biatlonisté mohli bojovat o nějaké cenné kovy, ale oni zatím předčili všechna očekávání. Mezitím co si celý tým před OH stanovil smělý cíl, aby se alespoň jeden závodník v mužském a ženském závodě dostal do desátého místa, tak před závěrečnými štafetovými závody mužů a žen už získali do sbírky již pět pódiových umístění (tři stříbrné medaile a dvě bronzové).

Obsah článku

Bronz hned na úvod her

O správný rozjezd, se na úvod her, postaral bronzovou medailí ve sprintu na 10km Jaroslav Soukup a jednalo se o první českou medaili na těchto OH a historicky první medaili z OH v biatlonu pro Českou republiku vůbec. Ondřej Moravec skončil v tomto závodě na osmém místě. Velké věci se dále ve sprinterském závodě žen očekávaly od Gabriely Soukalové, které se však nepovedla hned úvodní střelba a skončila až na 29. místě.

Stříbrná stíhačka a smolná „brambora“

Ve stíhacím závodě na 12,5km, kdy závodníci startují se ztrátou ze sprintu, se povedl skvělý kousek pro změnu Ondřejovi Moravcovi, který v celém závodě neudělal ani jednu střeleckou chybu, a proto se posunul z osmého místa hned na druhé místo a získal pro ČR druhou medaili, tentokráte stříbrnou. Ještě lepší stíhací závod, ale bohužel se smutným koncem, zajela Gabriela Soukalová, která se posunula z 29. až na 4. místo a ve finiši ji dělilo od bronzu necelých šest sekund. Sama Soukalová však z nešťastné „brambory“ smutná nebyla: „Všichni se mě ptají, jestli jsem zklamaná, ale já vůbec nejsem. Byl to velmi dobrý výkon. Před závodem jsem si říkala, že bych mohla být s čistou střelbou do desítky, ale že by to vyšlo i s jednou chybou na čtvrté místo, to jsem si ani nepomyslela. Víc to nešlo.“

A opět ta „brambora“

Následně na biatlonisty čekal individuální závod (vytrvalostní na 20km muži a 15km ženy) a ani tady čeští sportovci nebyli daleko od medaile. Mužům se sice tento závod, oproti předchozím, moc nevyvedl a nejlepší čeští reprezentanti skončili „jen“ na konci druhé desítky (17. místo Jaroslav Soukup, 18. místo Ondřej Moravec), oproti tomu Gabriela Soukalová jela až do poslední střelby na medailové pozici. Na poslední střelbě však udělala jednu střeleckou chybu a připsala si jednu trestnou minutu, která ji v cíli připravila o medaili, posunula ji na konečnou a opět čtvrtou pozici.

Smůla je konečně protržená

Úspěšné medailové žně pokračovaly v hromadném startu na 15km, kde Ondřej Moravec potvrdil svoji střeleckou i běžeckou formu a opětovně díky bezchybné střelbě odjížděl ze střelnice spolu s Norem Svendsenem a Francouzem Fourcadem na prvním místě. Bylo tak zcela jasné, že se tito tři závodníci poperou mezi sebou o nejcennější kovy. Českému biatlonistovi bylo zřejmé, že v závěru závodu na tyto dva výborné závodníky nemá, a přestože mu těsně před cílem unikli, třetí místo si bez problémů udržel a dojel si s přehledem pro jeho druhou, tentokrát bronzovou, medaili.

Smůlu čtvrtých míst konečně protrhla i největší ženská biatlonová naděje Gabriela Soukalová, sice se ani v tomto závodě nevyhnula jedné střelecké chybě na poslední střelbě, ale nyní se ji povedlo vybojovat stříbrnou medaili. V tomto závodě se představila v perfektním světle i na střelnici „čistá“ Veronika Vítková, která se v běhu nadřela, a proto z důvodu pomalejšího běhu obsadila „až“ devátou pozici.

Česká fantastická čtyřka

Formu ukázali čeští biatlonisté i v následné smíšené štafetě (2×6 km + 2×7,5 km), který měl na OH svoji premiéru. Češi startovali s číslem jedna, neboť vyhráli poslední smíšený závod ve světovém poháru, a tudíž nastupovali s velkými medailovými ambicemi, které také potvrdili. Štafeta ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a finišman Ondřej Moravec se pohybovala celý závod na špici a nedokázali porazit jenom suverénní norskou štafetu. Získali tak již pátou biatlonovou medaili (na OH již osmá medaile pro Českou republiku celkově) a tentokrát měla hodnotu stříbrnou.

Na závěr olympijských her čekají české biatlonisty ještě poslední štafetové závody, ve kterých určitě taky nejsou bez nadějí na dobrý výsledek, určitě od nich uvidíme opět plné nasazení a boj o co nejlepší umístění.

Získají čeští biatlonisté ještě nějakou medaili ze štafetových závodů?

napsal: Petr Mácal